×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2013-03-14T14:49:54+00:00

ÇEKÜL Vakfı’nın 2003 yılından bu yana sürdürdüğü “Kentler Çocuklarındır” Kültürel Miras Eğitim Programı, Birgi Belediyesi’nin ev sahipliğinde 25-27 Mart tarihlerinde Birgi ÇEKÜL Evi’nde yapılacak.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'nca (ÇEKÜL) yeni kuşakların, yaşadıkları yörenin tarihi, doğal ve kültürel birikimini öğrenmeleri, uygulamalı çalışmalarla kentlerinin kimliğini yaşayarak hissetmeleri ve geleceğe taşıyabilmeleri için uygulanan eğitim programı, kültürel sürekliliğin sağlanmasını hedefliyor.

Bu kapsamda Birgi’nin özellikle Küçük Menderes Havzası’ndaki yeri, arkeolojik değerleri, yaşam kültürü ve kentin sivil mimari örnekleriyle anıtsal yapıları Birgi Kazım Paşa İlköğretim Okulu’ndan eğitime gönüllü katılacak öğrencilere aktarılacak. 

Üç gün sürecek eğitimde, Özkan Akgün doğal yaşam alanları ve kültür bitkileri, ÇEKÜL Vakfı Bölge Koordinatörü Emin Başaranbilek arkeolojik özellikler ve Sevinç Çulcu Eğercioğlu da mekân ve yaşam bilgilerini çocuklara aktaracak. Kentin geleneksel yaşam kültürüne ait bilgiler ise, Mustafa Can, Adalet Süzer, Ömriye Süzer ve Özden Su tarafından paylaşılacak. 

ÇEKÜL Vakfı’nın eğitmenleri Gökçe Çağatayalp ve Beyza Kurt, çocukların “kültür” kavramını anlamalarına-tartışmalarına yardımcı olacak; kültürel varlıkların neden korunması gerektiği konusuna dikkat çekecek. 

İrim Ağzı, surlar, Bizans dönemi yerleşimi, Ulu Cami, Çukur Hamam, Çukur Medrese, Çakıroğlu Konağı, Aydınoğulları Beyliği Türbesi, Çarşı Cami ve Karaoğlu Cami “Kentler Çocuklarındır” eğitimi kapsamında incelenmesi planlanan alanlar arasında yer alıyor.

71
3 71
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir