Soru

Razılık ve kul hakkının sorulması nedir

gönderen Berfin0808

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Berfin0808 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
Killman cevapladı

ahirette hesaba çekilirken annenin veya babanın yada sana emeği geçen herhangi birinin senden razı olup olmadığının yani hakkını helal edip etmediğinin sorulmasıdır.

 

  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (15)
  • oy ver Seviye: 4, Oylar: 18

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Bibi cevapladı
KUL HAKKININ SORULMASI

Kul hakkının sorulması: Bu uygulamaya görgü, tarik, baş okutma erkânı gibi isimler verilir. Alevi-Bektaşi ibadetleri, “Dört Kapı-Kırk Makam” ilkelerine göre uygulanmaktadır. Bu kapılar, şeriat, tarikat, marifet ve sırrı hakikat kapılarıdır. Bu kapıların detayları, “dört kapı-kırk makam” bölümünde uzun uzun anlatılmıştır. Dört kapının birincisi olan şeriat kapısı, her isteyenin girip katılabileceği ibadet cemleridir.

Alevi-Bektaşi inancı bir tasavvuf yolu olduğu için şeriat kapısındaki bir insan, kendisine düşünce olarak ne verilmişse onu alır. Varlığı şekilden ibaret sanır. Yüzeysel algılar, şekiller ve renklerin gerisindeki özü göremez. Algı dünyası,  beş duyu organının sınırlarını aşmaz. Ne duygu ve ne ruh yönünden ne de bilgi yönünden bir olgunluğa ermemiştir. mürşitler,   bu gibi kimselere, henüz olgunlaşmamış anlamına gelen  “ham ervah” derler.

Henüz şeriat kapısında bulunan  kişi, aradığı soruların cevabını bulmak ve aydınlığa giden yolu aralamak için kendisine bir pir, yani mürşit bulur. Bu mürşit sayesinde şeriatı yavaş yavaş aşarken, kendisinin tarikat makamına doğru ilerlemiş olduğunu fark eder. Böylece  Hakk’a erişmenin yolunun ancak ruhi ve köklü bir tekemülden geçtiği gerçeğini idrak etmeye başlar. Bunun sonucunda ise kendisi için artık yeni bir doğumun başlamak üzere olduğunu anlar. Daha önceki doğumu “ kan bağı vasıtasıyla bir anadan doğmak” olduğunu anlar. Bununla yetinemeyeceğini anlayarak, babadan veya mürşitten doğma anlamına gelen ikinci doğumun, yani  manevi-ruhi bir doğum olacağının bilincine varır. Ve sonu gelmez ruhi yolculuklarda ve içsel yaşantıda kendisine yol gösterecek olan bir usta aramaya başlar.

  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (20)
  • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...