×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

Penisilini Alexander Fleming 1928 yılında icat etmiştir. 1881 doğumlu olan Alexander Fleming 1906 yılında tıp eğitimini,  Londra Üniversite’sinin Tıp Fakültesinde tamamladı. Mezun olduktan sonra doktor olan Fleming ilgisini çeken  bakteriler üzerine tıbbi araştırmalar yapmaya başladı. Bakteriler üzerine araştırma yapmasının sebebi ise bakterilerin ölümcül olma özelliklerini yok etmek istemeseydi. Bu sayede bu yüzden ölen insanların ölümünü durdurabilirdi. Bu amaçla yolan çıkan Fleming insanlığa yararlı olmayı seçerek penisilini icat etmiştir.

Fleming 1. Dünya Savaşının başladığı yıllara kadar bilimsel araştırmalarına devam ediyordu. Savaş başladıktan sonra yüzbaşı rütbesiyle Fransa’ya gönderilir. Savaş sırasında yaralıları tedavi ederken, çeşitli antiseptik ilaçların yaralılara zararlı olduğunu fark etti. Bu antiseptik ilaçlar vücuttaki mikropları öldürmesinin yanı sıra kanda bulunan koruyucu akyuvarları da öldürüyordu. Böylece Fleming, bir antiseptik bulmayı kafasına koydu. Savaş bittikten sonra geri dönen Fleming çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir.

Laboratuarında yaptığı incelemeler sırasında rastlantı eseri jelatin tabakların birinde küf görür. Bu küfü inceleyen Fleming jelatin tabakta bulunan öldürücü bakteriyi yok ettiğini fark etti. Bu küfe penisilin adını vererek araştırmaların daha da genişletti. Bulduğu küfü çeşitli hastalıklara sahip hayvanlar üzerinde denedi. Yeterli parası olmadığı için araştırmalarının sonuna gelmişti. Çeşitli bilim adamlarından yardım istedi fakat yeterli ilgiyi göremedi. 1939 yılında Florey ve Chain adlı İngiliz bilim adamları, Fleming’in ürettiği penilisin ile ilgilenmeye başladılar. 1941 yılında, penisilin insan kanına enjekte edilerek, penisilinin ilk defa insan üzerinde kullanılması gerçekleşti. Enjekte edilen ilk insan ise, ölüm döşeğinde olan bir polisti. Penisilin enjekte edilen polis beş gün süreyle penisilin iğnesi yedi ve tekrardan normal hayatına dönebildi. 1944 yılında Florey,Chain ve Fleming İngiltere’de “ Şövalye ” unvanına sahip oldular...

17

1928' de Alexander Fleming, penilisini geliştirdi. Penisilini geliştirmeden önce Fleming, “lizozim” adı verilen mikrop öldüren bir maddeye ulaşmıştı. Bu sayede bakterileri öldürebilen bir maddenin varlığı fikri ilk kez doğmuş oldu. Fleming, penisilini bulduğu zaman onun, etrafındaki bakterileri öldürdüğünü tesadüf eseri görmüştü ve bunu tıpta kullanabileceğini düşünmüştü.

Antibiyotik gurubu ilaçların ilk örneği olan penisilin, 1928 yılında Alexander Fleming tarafından bulunmuştur. Bu ilaç ilk bulunduğu yıllarda pek çok insan için umut ışığı olmuştur.

Alexander Fleming, penisilin bir rastlantı sonucu bulmuştur. Penisilin bulunmadan önce doktorlar, mikrobik hastalıkları önlemek için kireçyağı, iyot, arsenik ve kini gibi bazı maddeleri kullanıyordu. Bu maddeler aşırı dozda verildiğinde kişi hayatını kaybedebiliyor yada farklı sağlık sorunları ile karşılaşabiliyordu. Oysa penisilin normal dozlarda verildiği için zehirli değildi ve birçok bakteriye karşı oldukça etkiliydi.

Alexander Fleming’in penisilini buluşundan sonra Howard Florey ve Ernst Chain adında iki bilim adamı penisilini bozulmadan saklayabilecekleri kuru bir toz ve bol miktarda üretmeye başladı. Fleming, Florey ve Chain’in bu buluşlarından sonra 1945 yılında Tıp Ödülü verildi.

enisilin icat edilmesi bilim tarihine altın harflerle geçmiştir. Peki bu altın harflerle bilim tarihine geçen buluş acaba bir rastlantı sonucu mu oluşmuştur ? Penisilini Alexander Fleming 1928 yılında icat etmiştir. 1881 doğumlu olan Alexander Fleming 1906 yılında tıp eğitimini, Londra Üniversite’sinin Tıp Fakültesinde tamamladı. Mezun olduktan sonra doktor olan Fleming ilgisini çeken bakteriler üzerine tıbbi araştırmalar yapmaya başladı. Bakteriler üzerine araştırma yapmasının sebebi ise bakterilerin ölümcül olma özelliklerini yok etmek istemeseydi. Bu sayede bu yüzden ölen insanların ölümünü durdurabilirdi. Bu amaçla yolan çıkan Fleming insanlığa yararlı olmayı seçerek penisilini icat etmiştir.

Fleming 1. Dünya Savaşının başladığı yıllara kadar bilimsel araştırmalarına devam ediyordu. Savaş başladıktan sonra yüzbaşı rütbesiyle Fransa’ya gönderilir. Savaş sırasında yaralıları tedavi ederken, çeşitli antiseptik ilaçların yaralılara zararlı olduğunu fark etti. Bu antiseptik ilaçlar vücuttaki mikropları öldürmesinin yanı sıra kanda bulunan koruyucu akyuvarları da öldürüyordu. Böylece Fleming, bir antiseptik bulmayı kafasına koydu. Savaş bittikten sonra geri dönen Fleming çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir.

Laboratuarında yaptığı incelemeler sırasında rastlantı eseri jelatin tabakların birinde küf görür. Bu küfü inceleyen Fleming jelatin tabakta bulunan öldürücü bakteriyi yok ettiğini fark etti. Bu küfe penisilin adını vererek araştırmaların daha da genişletti. Bulduğu küfü çeşitli hastalıklara sahip hayvanlar üzerinde denedi. Yeterli parası olmadığı için araştırmalarının sonuna gelmişti. Çeşitli bilim adamlarından yardım istedi fakat yeterli ilgiyi göremedi. 1939 yılında Florey ve Chain adlı İngiliz bilim adamları, Fleming’in ürettiği penilisin ile ilgilenmeye başladılar. 1941 yılında, penisilin insan kanına enjekte edilerek, penisilinin ilk defa insan üzerinde kullanılması gerçekleşti. Enjekte edilen ilk insan ise, ölüm döşeğinde olan bir polisti. Penisilin enjekte edilen polis beş gün süreyle penisilin iğnesi yedi ve tekrardan normal hayatına dönebildi. 1944 yılında Florey,Chain ve Fleming İngiltere’de “ Şövalye ” unvanına sahip oldular.

14
Beyin
  • Beyin
  • Helper
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir