×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Boyut kavramının açıklanması boyut kavramı nedir? Performans ödevi bu arada neler yapabilirim birisi söyleyebilir mi?

2

Cevaplar

2013-03-19T15:52:39+00:00

Bu konu hakkında teorisel bilginin doygunluğuna ulaşmak gerektiğini düşündüğümden 3 boyutlu düşünmek isimli yazımda az bahsettiğim boyut(lar) konusunu daha da irdeleyeceğim.

2D

Bilindiği gibi fiziksel olarak yaşadığımız dünyada 3 Boyut vardır. Zamanın kadim bilginleri bu boyutlara ne ad vermiştir bilinmez ama bizim şu an vereceğimiz adlar X/Y/Z Yani Boy/En/Derinlik gibi boyutların oluşturduğu 3d nesneler-boyutlar vardır.

Boyut kavramının fiziki olduğu kadar manevi anlamlarıda vardır dini bilgilere göre inançların boyutlar hakkında farklı görüşleri ve inançları bulunuyor fakat bizim teknik ve profesyonel konumuz dışında kalıyor bunlar. Bizi ilgilendiren kısım fiziksel boyutlardır. Soyut boyutların programlar için ölçülebilir bir değer olması da şu an için imkansız.

Boyut kavramını ayrıca görsel olarak anlatmak gerekirse aşağıdaki resimleri inceleyebilirsiniz.

resimdede görüldüğü gibi 2 boyutlu düzlemde X ve Y olarak anılan iki ölçütle anlatılabilir bir düzlem yer almaktadır bunu matemetik derslerinde gördüğünüz x y olarakta düşünebilirsiniz kavraması kolaydır.

 
11
4 11
2013-03-19T15:53:18+00:00

BOYUT (Dimension) : 1. Bir nesnenin uzunluk ölçüsüyle ifade edilebilen büyüklüğü. 2. Sanat yapıtında boyut kavramı, onun algılayıcıyla olan ilişkisini anlatmaktadır. Örneğin, resim sanatı iki boyutludur. Resmin betimlediği obje yüzeysel olmasa bile, sanat ürünü onu iki boyutlu bir yüzey üzerinde sunmakta ve izleyicide onu iki boyutlu algılamaktadır. Buna karşılık, heykel üç boyutlu bir sanat yapıtıdır. Mimari ürün ise dört boyutlu sayılmaktadır. Çünkü, mimari ürünü kullanan kişi onu yalnızca eni, boyu ve derinliği bulunan bir obje olarak değil, içinde eylemde bulunulan bir yapıt olarak algılamaktadır. Kişinin yapıt içindeki ya da dışındaki sürekli devingenliği onu tek bir noktadan algılanan diğer sanat ürünlerinden ayırmaktadır. Mimari mekan zaman içinde değişen konuma göre, farklı sanatsal yaşantılar edinilmesini sağlar. O halde, en, boy ve derinlik boyutlarına ek olarak mimari yapıtta bir de zaman boyutu söz konusudur.

13
4 13
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir