Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

şirk ve tevhid inancı neye denir acil lütfen

şirk ve tevhid inancı neye denir acil lütfen

şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Seydags54 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Tevhid; (Arapça: توحيد), tektanrıcılık, birlik, birlemek anlamlarına gelir. Tektanrıcılık veya monoteizm, yalnızca bir tek Tanrı'nın varlığına inanmak ve tek bir tanrıya tapınmak demektir. Monoteizm sözcüğü, etimolojik açıdan, Yunanca mono (tek) ve theoi (tanrı) sözcüklerinden türemiştir.

Bu inanç sistemi tüm evrenin sahibinin tek bir tanrı olduğunu savunur. Zerdüştlük, İbrahimi dinler veSâbiîlik (Mandenizm) genel anlamda tektanrılı dinler olarak tanımlanır.

Arapça kökenli bir kelime olan "şirkKur'an'ın en temel kavramlarındandır. Genel anlamda şirk bir şeye veya şahısa ilahi özellikler atfetmek demektir. Allah ile birlikte başka şeylere veya kişilere tanrısal vasıflar veren kimse müşrik olarak isimlendirilir. İnsanlar tarafından kutsal görülen aracı tanrıların harikulade özellikleri olduğu kabul edilerek tanrılaştırılmış olur. Ayrıca Kur'an'a göre insan kendi şahsına ve düşüncelerine ilahi vasıflar tanıyarak şirk içinde bulunabilir.

perçem kullanıcısının avatarı Perçem Teşekkürler (0)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Şirk kelimesi, ortak koşmak (ortaklık) demek, «tevhîd» kelimesinin zıddıdır.Şerik ise, ortak de­mektir. Çoğulu «Şüreka»'dır. Kur'an-ı Kerîm'de insanlar, tevhide, yani Allah'ı birlemeye davet edilmişler, O'na gerek zâtında, gerek sıfat ve fiillerinde başkalarını şerik, yani ortak kılmaktan, yalnız Allah'a mahsus olan ibâdette başkalarını O'na ortak etmekten şid­detle menedilmiştir.

fatma1033 kullanıcısının avatarı Fatma1033 Teşekkürler (0)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor