Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

Bir gökyüzü gözlemi yapmak için neler gerekir. İncelediğinizde

Bir gökyüzü gözlemi yapmak için neler gerekir. İncelediğinizde gökyüzü sizde nasıl duygular uyandırır(hangi hayalleri kurarsınız) konulu bir konuşma metni hazırlayınız

şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu 1520 kullanıcısına sor...

Cevaplar

gökyüzü bana hayattan dersler almam gerektiğini uyandırır.

mehmet0646 kullanıcısının avatarı Mehmet0646 Teşekkürler (1) Seviye: 5, Oylar: 1
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

 

Gökyüzünün tüm ışığını sağlayan Güneş' in ,resim tuvallerini maviye boyayan ışık kalitesi , herkesin korktuğu karanlığa büründüğünde gözlerimiz yıldızların kıpırtıları ile bayram eder. Bu ana gelmeden tüm günlük alışkanlıkların seyrinin altında ışıldadığı Güneş'in ışıkları, atmosfere girerek renksiz gaz ve toz parçacıklarına çarpar ve en kısa dalga boyu olan mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki parçacıklar tarafından saçılmaya başlar.

Tüm maviliğin bir kırılma sonucu olduğunu hemen hatırlatmakta fayda var. Kırmızı olan ve en büyük dalga boyu olan ışık ise saçılma eylemini gerçekleştirmek için daha büyük parçacıklara ihtiyaç duyar. Gün batımında bulunduğunuz noktaya nerede ise göz hizasına inmiş olan Güneş ışıklarını dünya atmosferine eğik gönderdiği için, her zaman olan saçılma gerçekleşmez ve yeryüzüne daha yakın olduğu için atmosferin taşıdığı büyük parçacıklar nedeni ile daha kırmızı, daha turuncu bir görüntü ile sonuçlanan kırılma yaşanır.

Diyelim ki, gökyüzü masmavi ve yanınızda saatiniz ve suyunuzdan başka bir şey yok , kuzeye gitmeniz gerektiğini biliyorsunuz ve bir terslik var kayboldunuz. Yanınızda bulunan saatiniz ve Güneş arasında kuracağınız ilişki pek çok şeyi çözecektir.

 

 
fatmaamtaf96 kullanıcısının avatarı Fatmaamtaf96 Teşekkürler (2)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor