Bir gökyüzü gözlemi yapmak için neler gerekir. İncelediğinizde gökyüzü sizde nasıl duygular uyandırır(hangi hayalleri kurarsınız) konulu bir konuşma

metni hazırlayınız

Bu soruyu Silinmiş hesap kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

 

Gökyüzünün tüm ışığını sağlayan Güneş' in ,resim tuvallerini maviye boyayan ışık kalitesi , herkesin korktuğu karanlığa büründüğünde gözlerimiz yıldızların kıpırtıları ile bayram eder. Bu ana gelmeden tüm günlük alışkanlıkların seyrinin altında ışıldadığı Güneş'in ışıkları, atmosfere girerek renksiz gaz ve toz parçacıklarına çarpar ve en kısa dalga boyu olan mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki parçacıklar tarafından saçılmaya başlar.

Tüm maviliğin bir kırılma sonucu olduğunu hemen hatırlatmakta fayda var. Kırmızı olan ve en büyük dalga boyu olan ışık ise saçılma eylemini gerçekleştirmek için daha büyük parçacıklara ihtiyaç duyar. Gün batımında bulunduğunuz noktaya nerede ise göz hizasına inmiş olan Güneş ışıklarını dünya atmosferine eğik gönderdiği için, her zaman olan saçılma gerçekleşmez ve yeryüzüne daha yakın olduğu için atmosferin taşıdığı büyük parçacıklar nedeni ile daha kırmızı, daha turuncu bir görüntü ile sonuçlanan kırılma yaşanır.

Diyelim ki, gökyüzü masmavi ve yanınızda saatiniz ve suyunuzdan başka bir şey yok , kuzeye gitmeniz gerektiğini biliyorsunuz ve bir terslik var kayboldunuz. Yanınızda bulunan saatiniz ve Güneş arasında kuracağınız ilişki pek çok şeyi çözecektir.

 

 

Merhaba! Hala cevaptan emin değilsen…

Sonraki cevabı gör

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir