×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

1979 yılının Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Çocuk Yılı olarak ilân edilmesi üzerine, TRT Ankara Televizyonu Çocuk Programları Müdürü Tekin Özertem ve Yardımcısı Canan Arısoy tarafından bütün dünya çocuklarını kucaklamayı amaçlayan bir proje hazırlanmıştır. Bu proje, TRT Kurumunun üst yönetimi tarafından benimsenince organizasyon çalışmalarına başlanmış, böylece TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin birincisi 23 Nisan 1979’da, Türkiye’de 5 ülkenin katılımıyla kutlanmıştır. Bunlar; SSCB, Irak, İtalya, Romanya ve Bulgaristan idi. TRT Uluslararası 23 Nisan Şenliği, artık her yıl yaklaşık 50 ülkenin katılımıyla kutlanmaktadır. 1979’dan 2000’e kadar başkent Ankara’da düzenlenmiştir. Daha sonraki yıllarda ise İzmir, İstanbul, Ankara ve Antalya gibi Türkiye’nin çeşitli büyük şehirlerinde kutlanmaya devam etmiştir.

 

23 Nisan 2000 Şenliği’ne onur konuğu olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın eşi Nane Annan katılmıştır. Gala günü mikrofona davet edilen Bayan Annan, Türkiye’de bulunmaktan ve kutlamalara katılmaktan mutluluk duyduğunu belirtmiş, eşi Kofi Annan’ın selâmlarını iletmiştir. Bayan Annan ayrıca çocukların isteklerine, bütün dünyayı “Evet” demeye davet etmiştir. Bu konuşmadan sonra 18 Nisan’da düzenlenen Uluslararası Çocuk Kongresinde çocuklar tarafından onaylanan “40 Ülke Çocuklarının Ortak Deklârasyonu” İngilizce ve Türkçe okunmuş, bu deklârasyon BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a iletilmek üzere Nane Annan’a sunulmuştur. 

Gala Programı Organizasyonu 

Uluslararası şenliğe 8-14 yaşları arasındaki çocuklar katılmaktadır. Program yaklaşık 16 Nisan’dan 26 Nisan’a kadar olan süreci kapsamakta, çağrılan gruplar ortalama 20 çocuk ve 6 yönetici liderden oluşmaktadır. Konuk çocuklar, şenliğin yapılacağı kente 15 Nisana kadar gelmiş olur. Grupların başlarına, TRT tarafından bir rehber görevlendirilir, rehberler grubun liderleriyle koordinasyonu sağlar. Her grup, Şenliğin gerçekleştirileceği şehirdeki ilköğretim okulları aracılığı ile kendi yaşlarındaki bir Türk çocuğu ve ailesinin sıcak, sevgi dolu ortamında ağırlanır. Dünya çocukları böylece; Türk insanının güzel özelliklerini, ülkelerine döndüklerinde kendi ailelerine, çevrelerine ve toplumlarına yansıtmaktadırlar. Bu da şüphesiz Türk insanını mutlu etmektedir. Şenlik Haftası, Şenlik Yürüyüşü ile açılır. Yürüyüşte konuk gruplar, giydikleri millî kıyafetleriyle şehrin en büyük caddesinde, kendi müziklerini çalıp dans eder. Daha sonraki günlerde, konuk ülkeler büyük parklarda açık hava gösterileri sunarak, Türk halkıyla kaynaşır. Şenlik haftası; bu bayramı Türk çocuklarına armağan eden Büyük Önder Atatürk’ün, başkent Ankara’daki Anıtkabirini bütün dünya çocuklarının ziyareti ile devam eder. Bu ziyaretler; Türkiye Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan ve TRT Genel Müdürü’nün kabulü ile son bulur.

 

22 Nisan günü, galanın provaları için şenliğe katılan bütün çocuklar bir araya gelir. Büyük gün 23 Nisan’da ise TRT 23 Nisan Çocuk Şenliği Galası gerçekleştirilir. Yaklaşık 4 saat süren ve canlı olarak yayınlanan galada, bütün ülkeler, millî kıyafetleriyle hazırladıkları, ortalama 3 dakikalık millî gösterilerini, kendi müzikleri eşliğinde Türk izleyicisine sunar.

 

Her bir çocuğun kendi ülkesinden getirdiği selâmlarla devam eden gala; dostluk ve barış duygularıyla bütünleşen tüm dünya çiçeklerinin hep birlikte evrensel müzik eşliğinde el ele dans ederek eğlenmeleri ile son bulur. 24 ve 25 Nisan’da gerçekleştirilen piknik ve gezilerde, Türk ve diğer dünya çocuklarının kaynaşması, kardeşliği zirveye ulaşır. Bu etkinlikler, Türkiye ve konuksever Türklerin tanıtımına katkıda bulunur. Tarih 26 Nisanı gösterdiğinde artık hüzünlü saatler gelmiştir. Konuk gruplar gözyaşları içinde, burada kaynaştıkları Türk kardeşlerinden, ailelerinden ayrılarak, ancak barış ve dostluğu yanlarına alarak kendi ülkelerine geri dönmeye başlar. Bir duygu seli içinde yaşanan şenlik haftası, böylece sona erer.

Gala'dan Kısa Notlar 

Bu yıl 30.su düzenlenen 23 Nisan Çocuk Şenliği Gala Programına 37 ülke iştirak etmiştir. Antalya’daki Aspendos Antik Tiyatroda sırayla performanslarını gösteren bu güzel yavrucakları izlemek büyük keyifti benim için. Gösteriden birkaç kısa notlar aldım onları sizlerle paylaşmak istedim. Beni en derinden etkileyen Irak adına katılan Irak Türkmen çocuklarının seslendirdiği parçaydı. Umarım birilerinin kulağına gitmiştir bu şarkı, şayet gitmediyse bile; sitedeki televizyondan defalarca yayınlayacağım bu şarkıyı. Şarkıda çocuklar oyuncak istiyordu oysaki oyuncakçı onlara silah getirmişti.   

                                       

Kuzey Irak Türkmen Çocukları

 

İkinci bir not; Tacikistan’lı çocukların dansı: Tacikistan Rusya Federasyonuna bağlı özerk bir Türk cumhuriyeti, ancak kullandıkları dil Rusçanın yanında Arapça ve oryantalizm öyle etkili olmuş ki ülkede, kızlı erkekli herkes bu dansı yapar olmuş. Zira Tacikli bir erkek 7 kız çocuğu oryantal müzikle hepimizi mest etti.

 

Tacikistanlı Çocuklar

Bir üçüncüsü; dikkatimi çeken Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinin katılımı idi. Birkaçı dışında hemen hemen hepsi katılmıştı. Üstelik daha yeni bağımsızlığını kazanan Kosova’lı çocukları görmeliydiniz. Ama kaçırmış sayılmazsınız sizin için tüm programı kaydettim ve TRT’nin affına sığınarak sitemde yayınlayacağım.

 

Kosovalı Çocuklar

Hele bir de Yavru vatanlı kuzucukları görmeliydiniz. Her sene olduğu gibi bu yılda ülkelerini en iyi şekilde temsil ettiler ve tüm dünyadan alkış aldılar. Daha birçok notlar var: Azeri kardeşlerimiz, Türkmen kardeşlerimiz, Kazak, Japon, Çinli vs.. hepsini anlatmak isterim. Ancak sizleri okuyarak sıkmak istemem, isterseniz onları da televizyondan seyredelim.

 

DAHA NİCE ŞENLİKLERE...

                                                        

5

çocuklar 23 nisana epinizi bekler eğlence vb. etkinliklere katılmanızı bekler iyi bir gün geçirmenizi dilerim

0
Beyin
  • Beyin
  • Helper
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir