Cevaplar

2013-03-29T13:41:48+02:00

beyin göçünün zararları : o kişi yapacağı buluşu gider ve başka ülkelerde yapıp size satar ve sizde onu alırsınız kısaca ekonomi ve bilim alanında geri kalırsınız

5 4 5
2013-03-29T14:09:14+02:00

Beyin Göçünün Yararları
Göç eden beyinlerimiz kendi çalışma alanlarında gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında bulunanlarla bugünkü teknolojik olanaklarla iletişim kurup bilgi ve deneyimlerini paylaşarak hem kendi güçlerini daha da büyütme olanağı elde edebilirler (paylaşıldıkça eksilmeyerek artabilen bilgidir) hem de ülkemizin gücünü artırmaya önemli bir katkıda bulunabilirler. Bu konuda en önemli olan konu beyinler arasındaki karşılıklı iyi niyet ve güvenirliliktir. Mutlaka göç eden beyinlerimizin bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları yerli ve yabancı bilimsel ve güvenilirlik açısından işbirliğinde bulundukları kişiler vardır. Ancak göç eden beyinlerimizle ülkemizde birşeyle yapmaya çabalayan beyinlerimiz arasında olabilecek işbirliği ve bilgi alışverişi ülkemize çok büyük yararlar sağlayabilecektir. 

Beyin Göçünün Zararları
Gerek ülke olanaklarının sınırlı olması gerek yasal düzenlemelerdeki karmaşıklıklar ve devlet yetkililerinin ilgisizliği, gerekse iç ve dış menfaat gruplarının baskıları sebebiyle yetişmiş insan gücüne sahip çıkılamamaktadır. Eğitilmiş insan sermayesinin fakir ülkelerden akışı/kaçışı batı dünyasının bilim ve ekonomisini artırırken, göç veren ülkelerin gelişmelerini yavaşlatmakta/engellemektedir. Buda beyin göçünün az gelişmişlikle özdeşleşmesi anlamına gelmektedir.

en ii seçermsn :)

14 4 14