×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2015-07-19T04:19:49+00:00
Açık hava basıncı yükseklik arttıkça azalır. Yüksek yerlerde su daha düşük sıcaklıkta kaynar. Buna göre basınç azaldıkça kaynama sıcaklığı düşer diyebiliriz.

Şimdi kaynamanın tarifini yapacak olursak, sıvının buhar basıncı eğer dış basıncı yenerse kaynama olayı gerçekleşir. Buda bize dış basıncın azalmasının, kaynamayı kolaylaştırmasını ve kaynama noktasının düşmesini gösterir.

Hepimizin evinde düdüklü tencere vardır. Şimdi düdüklü tencerenin çalışma prensibinden bahsedelim. Düdüklü tencere içerisinde yemeğin suyunun buharı tutulur ve dış basın artırılır. Böylelikle yemek suyunun kaynama noktası artırılmış olur. Bu durumda ocaktan verilen ısı suyun kaynamasına değil yemeğin pişmesinde kullanılır ve dolayısıyla yemek daha çabuk çıkar.

Eridiğinde hacmi artan maddeler için basınç arttığında erime zorlaşır. Buda erime sıcaklığının artması anlamına gelir.

Eridiğinde hacmi azalan maddeler için basınç arttığında erime kolaylaşır. Buda erime sıcaklığının azalması anlamına gelir.

Bir örnek verelim. Buz eridiğinde hacmi azalan bir maddedir. Deniz seviyesinden yüksekliklere çıkıldıkça basınç azalır ve buzun erime sıcaklığı artar. Böyle buz 0 dereceden daha yüksek sıcaklıklarda erir.

Bir örnek çözelim:

Örnek: Erirken özkütlesi azalan bir maddenin erime noktası deniz yüzeyinden yükseklere çıkılarak h, 2h, 3h yüksekliklerinde sırasıyla T1, T2, T3 olarak ölçülüyor.
Buna göre, T1, T2, T3 arasındaki ilişki nedir?

Çözüm: Erirken özkütlesi azalan maddenin üzerine etki eden basıncın azalması erime noktasını düşürür. Bu durumda deniz yüzeyinden yukarılara doğru çıkıldıkça basınç azalacağından maddenin erime noktası azalır. Bu yüzden maddenin erime sıcaklıkları arasındaki ilişki 

T1 > T2 > T3 olmalıdır.
10
3 10
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir