×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-10-18T16:30:42+00:00

Komşuluk sanal aleme taşındıİngiliz Daily Mail Gazetesi'nde yer alan habere göre yoğunluktan görüşemeyen komşular artıksanal alemde birbirlerinin kapısını "tık"lıyor.

Yeni kurulan internet siteleri, tebriklerin, başsağlıklarının, etkinlik duyurularının, gündemdeki konular tepki göstermenin sanal ortamda olduğu bir dönemde komşuluğa el attı. "Nextdoor.com", "EveryBlock.com" ve "HeyNeighbor.com" gibi siteler kullanıcılarının komşularıyla iletişim kurmalarını sağlıyor. Bu sitelerde, komşular birbirlerinin "sanal kapıları"nı çalıyor. PEW Araştırma Merkezi'nin bir araştırmasının katılımcıların yarısından azının komşularının adını bildiğini ortaya koyduğunu anımsatan Nextdoor.com'da şu mesajı veren bir klip yayınlanıyor:
"Komşularımızın bizlere yardım edebileceği çok alan var ama bugünlerde çoğu kişi komşularını tanımıyor ya da onlarla nasıl iletişim kuracağını bilmiyor."

Sanal komşuluk sitelerinin yöneticileri teknolojininanımsatarak "Şimdi de yakında olanlarla iletişim sağlamanın zamanı" görüşünde birleşiyor. Sitelerde yerel esnafa puan veriliyor, bebek bakıcısı öneriliyor, evdeki işler için gereken teknisyenlerin adresleri, hatta istemediğiniz koltuğu nasıl taşıtabilaceğiniz konusunda öneriler bile yayınlanıyor. Siteler, komşuları sanal ortamda buluşturduktan sonra yüz yüze buluşmalarını da teşvik ediyor. HeyNeighbor'ın kurucularından Daniel Dietrich, "Birçok işin dijital ortamda yürüdüğü bu dönemde birinin kapısını çalıp 'Merhaba ben yan komşunuzum' demek zor gelebilir ama sanal ortamda tanıştıktan sonra bunu yapmak daha kolay. Bu nedenle bu siteler komşuluk ilişkisini yeniden canlandıracak" diyor.


0 0 0
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir