Soru

Endosimbiyoz hipotezi nedir ?

gönderen BeHappyy

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Behappyy kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

1
Hazalbirsen555 cevapladı

20. yüzyılın başlarında Rus biyolog C. Mereschkovsky tarafından oluşturulan hipotez ökaryot hücrelerde bulunan mitokondri ve kloroplast organellerinin oluşumunu açıklamaya çalışmaktadır.
Kelime kökenine bakıldığında “endo” hiç “simbiyoz” ortak yaşam anlamında kullanılmaktadır. Bu bağlamda endosimbiyoz, birbirinin içinde beraber yaşama anlamına gelmektedir. Bu hipoteze göre mitokondri ve kloroplast organelleri prokaryot canlılar ile ortak bir kökene sahiptir.
Bu hipoteze göre oksijenli solunum yapan mor bakteri (prokaryot) çekirdeği bulunan ilkel yapılı ökarot bir hücreye girerek, ortak bir yaşama birliği oluşturmuştur. Hücre bakteriye besin ve korunaklı bir yaşama ortamı sağlamıştır. Bir süre sonra bakteri ürettiği enerjiyi hücre ile paylaşmış ve karşılıklı yararın sağlandığı bir beraberlik ortaya çıkmıştır. Böylece bakteri, ökaryot hücrenin mitokondrisi haline gelmiştir. Kloroplast organeli de benzer bir şekilde fotosentez yapabilen siyanobakterilerin ilkel yapılı ökaryot bir hücreye girmesi sonucu oluşmuştur.
Mitokondrinin Endosimbiyozisi

İlkel ökaryot hücreler tarafından yutulan mor bakteriler zamanla mitokondri organelini oluşturmuştur.
Kloroplastın Endosimbiyozisi

Heterotrof ökaryot hücreler etarafından yutulan siyanobaktteriler zamanla kloroplast organeline dönüşmüştür.

  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (21)
  • oy ver Seviye: 3, Oylar: 8

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...