ekmeğin israfı ile ilgili kompozisyon

Bu soruyu Asdardfgfgsfg kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

ÇÖPE ATILAN SERVET

Daha küçük bir çocukken elimizde gezdirdiğimizde “dökme günah olur” diyerek azarlar işittiğimiz yere bırakmadığımız,düşürdüğümüzde öpüp başımıza koyduğumuz, hem nimet olarak, hemde mecaz anlamında iş, aş, çalışmanın ödülü olarak kullandığımız “Ekmeğimiz” bizim kutsal değerimiz, sofralarımızın baş tacı en önemli besin kaynağımız. Tarladan soframıza gelene kadar bir çok aşamadan geçen Ekmeğe acaba gereken değeri veriyor muyuz?

Elimizdekilerin değerini bilen, koruyan ve kollayan bir toplum olmamıza rağmen, bu titizliği ekmeğimiz karşısında ne yazık ki göstermemekteyiz. Ekmeğin en çok tüketilen ürünler arasında yer alıyor olması sebebi ile ekonomik olarak da büyük bir değeri vardır. Buna rağmen gerek ihmalimiz gerekse bilgisizliğimiz sonucunda her gün milyarlarca ekmeği israf etmekteyiz.

Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde toplam olarak israf ettiğimiz ekmeğin ulaştığı maddi boyut insanı ürküten ve hayrete düşüren bir noktaya ulaşmıştır. Hem nimet sıfatını vereceğiz hem de çok kolay  harcayacağız, bu nasıl bir çelişkidir? Bu yapılan araştırmalar ışığında ekmeği çöpe atmakla kalmıyor, ülkemiz ekonomisine de büyük zararlar veriyoruz. Tasarruf ederek kalkınmaya destek vereceğimize en önemli besin kaynağımız üzerinden, israf ederek maddi bir kayba sebep oluyoruz. Bir yıl boyunca israf edilen ekmeğin parasal karşılığı ile neredeyse her şehrimiz 100 yataklı, tam donanımlı bir hastaneye sahip olabilir ve ya yurdumuzun bir çok bölgesine 500 km’lik yol yapabiliriz. Bunu sağlamak için hem üretim hem de tüketim sırasında bilinçli davranmalıyız.

Ülkemizin sahip olduğu kaynakları sorumsuzca harcamak devletimizi geriye götürmekten başka bir işe yaramamaktadır. “Bayatlamış” diyerek gözden çıkartacağımıza, bir şekilde değerlendirmek israf yerine tasarrufa dönmüş ve hem sofraya hem ekonomiye katkıda bulunmuş oluruz.

Sonuç olarak yenisini alacağımıza, elimizdekini tüketirsek o  büyük kaybı bir derece de olsa azaltmış oluruz. Bu kaybolan para hepimizin parası olduğuna göre, sorumlulukta bütün toplumumuza aittir.

Selam! Hala cevaptan emin değil misin?

Benzer cevaplar

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir