Soru

asdardfgfgsfg kullanıcısının avatarı

ekmeğin israfı ile ilgili kompozisyon

gönderen Asdardfgfgsfg

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Asdardfgfgsfg kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
nezir kullanıcısının avatarı
Nezir cevapladı
BÜYÜK KAYIP

Geçmişten günümüze kadar değişmeyen en temel besin kaynaklarından birisi olan ekmek, özellikle toplumumuzun beslenme alışkanlıkları nedeniyle sofralarımızın vazgeçilmezidir. Fakat her geçen gün israf edilen ekmek miktarı artmaktadır. Bu konuda yeteri kadar bilinçli olmadığımız için neler kaybettiğimizin farkında değiliz.

Günümüzde ekmek israfı toplumsal bilinçsizliğimizin ve duyarsızlığımızın en büyük kanıtı haline geldi. İnsanlar, aldıkları ekmeğin bir kısmını ertesi gün bayat ekmek sıfatı ile çöpe atmakta. Ekonomik gelir düzeyi düşük ailelerde ekmek tüketimi fazla olmakla beraber israf az, fakat gelir düzeyi yüksek ailelerin ekmek tüketimleri az olmasına rağmen israfları daha fazla. Peki bu duyarsızlık nereye kadar? Toplumumuzda kutsal sayışan, yolda görünce üzerine basılmasın diye kenara koyulan, yemin ederken bile “Ekmek Kuran çarpsın” dediğimiz nimeti bu kadar ziyan edersek hiç bir değeri kalmaz. Bizlerin bayatlayınca “Bu kadar ekmeği atmaktan zarar gelmez.” diyerek çöpe attığımız bir parça ekmeğe dünyada milyonlarca insan muhtaç… Yapılan araştırmalara göre ülkemizde 1 yılda çöğe atılan ekmek miktarı 2.1 milyar adet. Bu sayının para karşılığı ise 1,5 milyar TL. Hiç düşünmeden israf ettiğimiz ekmeklerle ülkemize onlarca köprü, on binlerce konut, 80 hastane ya da 500 okul yapılabilir. Bazı insanlar artan yada bayat ekmekleri çöpe dökmek yerine hayvanlara verip vicdanlarını rahatlatıyorlar. Fakat farkında değiller ki kendi yiyeceğini hayvanlara vermekte bir israftır. İsraf edilen 1 kg ekmeğin fiyatı 4 kg yeme eşittir ve hayvanları kendi yiyecekleri ile beslemek daha doğru bir davranıştır. Son zamanlarda ekmek israfının ciddi boyutlarda arttığını görmek için fazla gözlem yapmaya gerek yok. Lokantalarda, yemekhanelerde vb. yerlerde artan ekmeklerin israfının haddi hesabı yok, bunu herkes kolayca fark edebilir. Toplumsal bir sorun haline gelen ekmek israfında suçlu sadece gereğinden fazla üretim yapan fırınlar ya da  tüketebileceğinden fazla ekmek alan bireylerde değildir. Bu konuda herkesin payına düşen bilinçsizlikten kaynaklı bir suç bulunmaktadır.

Kısacası israfı önlemek için yapılması gereken ilk şey, halkı bilinçlendirmektir. Son zamanlarda belediyeler, valilikler ve üniversiteler halkı bilinçlendirmek için pek çok çalışmada bulundular fakat bu girişimler artırılmalıdır. Örneğin ekmek israfını önlemek için belediyeler bayat ekmekleri toplayıp değerlendirme çalışmaları yapsa, fırınlar bulundukları bölgenin nüfusuna oranla ekmek üretimlerini düzenlese ya da bayat ekmeklerle yapılacak yemekler halka tanıtılsa, ekmek israfı büyük ölçüde önlenir. Bizler ekmeğimizi israf etmeye devam ettikçe ekmeğin yanında kaybettiğimiz paralarla ülkemize yapılabilecek okul, hastane, yol vb. şeylerden mahrum kalacağız. Unutmayalım ki kendimize göre israf ettiğimiz ekmeğin miktarı küçük, fakat bütün insanlar düşünüldüğünde kayıp büyük.
  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (96)
  • oy ver Seviye: 4, Oylar: 69

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
prenses50 kullanıcısının avatarı
Prenses50 cevapladı
ÇÖPE ATILAN SERVET

Daha küçük bir çocukken elimizde gezdirdiğimizde “dökme günah olur” diyerek azarlar işittiğimiz yere bırakmadığımız,düşürdüğümüzde öpüp başımıza koyduğumuz, hem nimet olarak, hemde mecaz anlamında iş, aş, çalışmanın ödülü olarak kullandığımız “Ekmeğimiz” bizim kutsal değerimiz, sofralarımızın baş tacı en önemli besin kaynağımız. Tarladan soframıza gelene kadar bir çok aşamadan geçen Ekmeğe acaba gereken değeri veriyor muyuz?

Elimizdekilerin değerini bilen, koruyan ve kollayan bir toplum olmamıza rağmen, bu titizliği ekmeğimiz karşısında ne yazık ki göstermemekteyiz. Ekmeğin en çok tüketilen ürünler arasında yer alıyor olması sebebi ile ekonomik olarak da büyük bir değeri vardır. Buna rağmen gerek ihmalimiz gerekse bilgisizliğimiz sonucunda her gün milyarlarca ekmeği israf etmekteyiz.

Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde toplam olarak israf ettiğimiz ekmeğin ulaştığı maddi boyut insanı ürküten ve hayrete düşüren bir noktaya ulaşmıştır. Hem nimet sıfatını vereceğiz hem de çok kolay  harcayacağız, bu nasıl bir çelişkidir? Bu yapılan araştırmalar ışığında ekmeği çöpe atmakla kalmıyor, ülkemiz ekonomisine de büyük zararlar veriyoruz. Tasarruf ederek kalkınmaya destek vereceğimize en önemli besin kaynağımız üzerinden, israf ederek maddi bir kayba sebep oluyoruz. Bir yıl boyunca israf edilen ekmeğin parasal karşılığı ile neredeyse her şehrimiz 100 yataklı, tam donanımlı bir hastaneye sahip olabilir ve ya yurdumuzun bir çok bölgesine 500 km’lik yol yapabiliriz. Bunu sağlamak için hem üretim hem de tüketim sırasında bilinçli davranmalıyız.

Ülkemizin sahip olduğu kaynakları sorumsuzca harcamak devletimizi geriye götürmekten başka bir işe yaramamaktadır. “Bayatlamış” diyerek gözden çıkartacağımıza, bir şekilde değerlendirmek israf yerine tasarrufa dönmüş ve hem sofraya hem ekonomiye katkıda bulunmuş oluruz.

Sonuç olarak yenisini alacağımıza, elimizdekini tüketirsek o  büyük kaybı bir derece de olsa azaltmış oluruz. Bu kaybolan para hepimizin parası olduğuna göre, sorumlulukta bütün toplumumuza aittir.
  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (56)
  • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...