×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-10-22T18:13:19+00:00

Göz en önemli duyu organlarımızdan birisidir. Dünya üzerinde olup bitenlerin % 95 i bu önemli organ tarafından algılanır.

Herhangi bir objeyi nasıl görüyoruz?
Objeden yansıyan ışık, göz kapakları arasından geçerek saydam kornea tabakasına gelir korneadan pupilla dediğimiz, gözün ortasındaki açıklığa ulaşır. Pupillanın arkasında bir çok ince bağla yerinde asılı duran saydam lens bulunmaktadır. Lensi de geçen ışık belli oranda kırılarak gözün arka kısmında retinanın üzerine düşer. Böylece obje retinanın tam üzerine düşüyor ise normal net görme sağlanmış olur. Doğaldır ki objenin sadece retina üzerine düşmesi görmeyi tam olarak sağlamıyor, buradan itibaren de görme siniri üzerinden görüntünün, beynin arka kısmında yer alan görme merkezine ulaşması gerekmektedir. Kısaca lens ve korneanın görevi gelen ışınları kırarak görüntünün net olarak retina üzerine düşmesini sağlamaktır. İnsan uzağa da yakına da baksa gözün oto-fokus sistemi, otomatik olarak bir fotoğraf makinası gibi çalışarak görüntünün retina üzerine net olarak düşmesini sağlar. Kişide kornea veya lenste kırma kusuru varsa myopi, hipermetropi, presbiyopi ve astigmatizm adı verilen görme bozuklukları oluşur.

Miyop

Gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri odaklayamamasına miyopluk denir.

Hipermetrop gözde, gözküresinin ön-arka çapı normelden kısa olduğu ve mercek eğriliğini (kırma gücünü) belirli bir sınırın ötesinde arttıramadığı için nesneleri odaklayamaz.

Miyop gözde bunun tam tersi bir durum ortaya çıkar. Genellikle göz küresinin ön-arka çapı normelden uzundur ve mercek,belirli bir sınırın ötesinde eğriliğini azaltamaz.

3 5 3
2012-10-22T18:14:25+00:00

     MİYOP  
                         

Yakını İyi Gören Göz

Uzağı net göremezler.Gözün önden arkaya olan ekseni normalden uzun ya da gözmerceğinin normalden daha fazla şişkin olması ile ortaya çıkar.Bebeklikten sonraki yaşlarda da görünür.Görüntü sarı lekenin önünde oluşur.kalın kenarlı mercekle ve ışın tedavisiyle düzeltilir.


                                   HİPERMETROP 
                                 Uzağı İyi Gören Göz

Yakını iyi göremezler.Gözün önden arkaya olan ekseni normalden kısa yada
göz merceğinin normalden ince olması ile ortaya çıkar.Görüntü sarı lekenin arka tarafında oluşur.Genellikle 40 yaş ve üzerindeki kişilerde görülür.ince kenarlı merce ile düzeltilir.


                                   DALTONİZM 
                                     Renk Körü

Genellikle yeşil ve kırmızı renkleri karıştırırlar.Kalıtsaldır.Tedavisi mümkün değildir.                                      ŞAŞILIK 
                 
Göz yuvarlağını hareket ettiren kasların normalden uzun veya kısa olması ile oluşur.Ameliyat ile düzeltile bilir.


 
                                    ASTİGMATİZM
Korneanın yuvarlak olmadığı , yumurta şeklinde olduğu bır durumdur.yumurta veya rugby topu gibi astigmat bir korneanın 2 kesiti ,temel eğrisi vardır,biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik. Bu iki farklı eğri ışığı farklı kuvvette kırarlar ve retinada iki görüntü oluşmasına neden olurlar.

2 5 2
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir