Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Cevaplar

Adana Kalesi’nin doğusunda, Seyhan Irmağı üzerindedir. Bu köprüye Seyhan Köprüsü veya Eski Köprü ismi de verilmiştir. Tarih boyunca kervan yollarının önemli bir noktasıdır. Aynı zamanda askeri yönden de yararlanılmıştır. Roma İmparatoru Hadrianus (117-138) tarafından yaptırılmıştır. Adana Arkeoloji Müzesindeki mermer bir yazıttan, köprünün Mimar Aujaentios tarafından yaptırıldığı öğrenilmektedir. 

Köprü VI.yüzyılın ortalarında onarılmıştır. Bunun ardından Abbasi halifeleri Harun ül Reşit ve Memun, Osmanlı döneminde Sultan III.Ahmet, Sultan Abdülmecit ve Sultan II.Abdülhamit tarafından onarılmıştır. Köprünün son onarımı 1949’da yaptırılmıştır. Abbasi Halifesi Memun köprünün giriş ve çıkışına kapı ve mazgal gibi ilaveler yaptırmış ve köprüden geçenlerden para alındığı Evliya Çelebi’den öğrenilmektedir. Abbasi Halifesi Harun Reşit köprüyü kale ile birleştirmiştir. Evliya Çelebi’nin değindiği kapı ve mazgallar günümüze gelememişse de kaleduvarı ile bazı kalıntıların izleri dikkati çekmektedir.

Köprü 319 m. uzunluğunda ve 13 m. yüksekliğindedir. yanlardan ortaya doğru yükselen 21 kemeri bulunmaktadır. Ortadaki büyük kemerde iki aslan kabartması görülmektedir

123abc kullanıcısının avatarı 123abc 27.10.2012 Teşekkürler (32) Seviye: 4, Oylar: 34
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Adana: Çağlar boyu kavimlerin köprü başı. Bir "ilk"ler şehri: Yeri hâlâ değişmeyen ve bir şehrin içinde olan en eski başkentin bulunduğu ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Antlaşması 'nın mimarı Kraliçe Puduhepa 'nın doğduğu ilk işçi hakları ve sendikilaşmanın uygulandığı Atatürk 'ün Kurtuluş Savaşı'na karar verdiği şehir.
Doğal güzellikler yönünden bir "en"ler şehri: Dünyanın en yüksekten düşen iki şelalesinden biri Anadolu 'nun en çeşitli bitki örtüsüne sahip bölgesi ve en çok kuş türünü barındıran doğayı koruma alanları Adana 'da. Sazhoruzu dünyada sadece İspanya ve Çukurova 'da yaşıyor; dilkuyruk da Ispartave Adana 'da....
Adana: Köprü Başı Adana 'yı tarihi kültürü folkloru mimarlığı tarımı ekonomisi toplumsal yaşamı vb. Çeşitli cepheleriyle bir bütün olarak ele alıyor. 
Binlerce yıllık uzun tarihinin her döneminde vazgeçilmez bir önem taşımış bu kentimizi dünü/bugünü/yarınıyla tanımak için vazgeçilmez bir kaynak.

ayşekalan kullanıcısının avatarı Ayşekalan 27.10.2012 Teşekkürler (14)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor