Cevaplar

2012-10-30T20:27:41+02:00

Christy yirmi üç kardeşli ailenin bir çocuğudur. Christy dört aylıktan sonra farklı gelişmeler göstermiştir. Boynu hep arkaya düşüyor, bilekleri geriye kayıyordu. Bu sorunları ailesi kendileri çözmeye çalıştılar. Ama başarılı olamadılar. Christy bir yaşına geldiğinde doktora gittiler. doktorlar çocuğun beyinsel özürlü olduğunu söylediler. Ailesi çocuklarının özürlü olduğunu kabul etmek istemiyordu. 

Beş yaşına kadar Christy hep böyle yaşadı. Tepki veremiyor,konuşamıyor,yürüyemiyordu. Derken Christy bir akşam herkes evde otururken ders yapan kardeşi Mona'nın elinden sol ayağıyla kalemi aldı ve karalama yapmaya başladı. Ailesi ve kendisi de bu harekete şaşırmıştı. Annesi Christy'le ilgileniyor ve ona alfabe öğretiyordu. Bir gün eve grip olan kardeşi Mona'yı tedaviye mahalle doktoru gelmişti. Christy'i yazı yazarken görmüş ve oldukça şaşırmıştı. Sol ayağı Christy'nin herşeyiydi. Her ihtiyacını onunla karşılıyordu. Christy'nin bir arabası vardı. Bununla kardeşleriyle beraber dışarı çıkabiliyordu. Bir gün arabası kırıldı ve Christy sürekli evde oturmaya başlamıştı. Christy artık sürekli düşünüyor ve kendi halinden nefret ediyordu; dış görüntüsünden ve insanların ona bakışlarından. 

Christy oniki yaşına geldiğinde annesi birdaha doğum yaptı ve onun için hastanedeydi. Christy'e bakmak için eve bir kız geliyordu. Christy kıza aşık oldu. Kız Christy'ni sakinleştiriyor ve çevresiyle ilişkisini kolaylaştırıyordu. Ayrıca resim yapma hobisini kazandırmıştı. Fakat Christy onbeşine geldiğinde caddelerindeki Jenny'e aşık oldu. Fakat Jenny,Christy'le ilgilenmiyordu. Christy bunun görüntüsünden dolayı olduğunu biliyordu. 

Christy her geçen gün daha da içine kapandı. Kardeşleri evleniyor ve çocukları oluyordu. O ailesinden uzaklaştığını hissediyordu. On yedi yaşındaydı ve artık sürekli resim yapmaktan sıkılmıştı. O yüzden küçük hikayeler yazıyordu. Bir gün ailesi Christy'i zar zor bulduğu parayla seyahate gönderdi. Bu seyahatte Christy gibi özürlü çocuklar vardı. Christy burada kendisi gibi insanlarla vakit geçirdi. Kiliselere gidip iyileşmesi için dualar etti. Christy burada kendisine güven duymaya başladı. Bir haftalık seyahatten sonra eve geldiğinde yine eski Christydi. Yine kendi halini düşünüyordu. 

Yine böyle bir gündü eve bir adam geldi. Bu küçükken Christy'ni görüp sol ayağını kullanmasından çok etkilenen doktordu. Christy'ne yardım edebileceğini fakat tedaviye cevap verebileceğini anlamak için onu Londraya göndermek istemişti. Christy ve ailesi bu beklenmedik olay karşısında oldukça sevinmiş ve Christy düzelebileceğini öğrenince kendisine özgüveni gelmişti. Ama önce Londraya gidildi. Christy'nin tedaviye yanıt verebileceği anlaşıldı. Christy geri döndü ve fizik tedavisine başladı. Artık hergün kliniğe tedaviye gidiyordu. Christy'nin homurdanmaları bir süre sonra konuşmaya çevrildi. Artık konuşabiliyordu. Christy kendi hayat hikayesini yazmaya başlamıştı. Kitabı yazarken doktorundan yardım alıyordu. Çünkü o da oyunlaryazıyordu. Doktoru Christy'nin daha iyi bir şekilde yazabilmesi için bir hoca tutmuştu. Christy kitabının yarısını bitirmişti. Doktoru beyinsel özürlüler semineri olacağını ve Christy'nin kitabını burada okumasını istedi. Christy'de kabul etti. Christy seminerde yazdıklarını okudu. O gecede ailesi,doktorları ve izleyen seyirciler Christy'le gurur duydular. 

1 5 1
2012-10-30T20:27:47+02:00

YAZARIN HAYATI
Chrısty Brown 1932de dogdu. Dublinli bir duvarcının 23 çocuğundan biriydi. Beyin felçi kurbanı olduğu için konuşmasını ve hareketlerini kontrol edemiyordu; sol ayağı hariç. Bu onun resim yapmasını ve otobiyografisini yazmasını sağladı. Romanları PARLAK MESLEK, YAZ ÜZERİNDE GÖLGE ve VAHŞİ ZAMBAKLAR olup, şiirlerini de TOPLU ŞİİRLERde derlemiştir. CHRISTY BROWN 1981de öldü.

KİTABIN ÖZETİ

Bu Chrısty Brownun kendi hayat hikayesidir. Christy Brown bir duvarcının ortanca çocuğuydu. Doğduğundan itibaren ailesinin yardımına ihtiyaç duyup kendisini, çevresindeki insanları tanıyıp bu arada hayatı boyunca kullana bileceği bazı özellikler kazanmıştır. Bunlar resim yapma,okuma, yazma ve sol ayağını kullanma marifetleriydi. Kitapta ayrıca diğer aile fertlerinin bu olay hakkındaki düşünceleriyle birlikte doktorların gazetecilerin ve komşularının da bu olay hakkındaki düşünceleri ve duyguları da anlatılmaktadır.
Şimdi size kitaptan bir bölümü anlatacağım;
Christy Brown zor bir doğumdan sonra dünyaya geldi.Bu doğumdan sonra ilk acayipliği annesi fark etmiş. Annesi christynın diğer problemlerini büyüdükçe fark ediyor. Örneğin sürekli ellini ve ağzını sıkması gibi. Altı aylıkken çevresinde yastıklar olmadan oturamaması bu olay on iki aylık olana kadar sürmüş. Christynın annesi bundan çok korkmuş ve babasıyla bu konuyu konuşur ve christy hemen tıbbı yardım almaya başlar. Doktorlar bu olaya çok şaşırmış ve durumun ümitsiz olduğunu söyler ama annesi bu olayı kabullenemez. Bir gün akrabalarıyla birlikte otururken kardeşi Lilyın elinde bir kalem görür ve bundan çok etkilenir kalemi almak için homurdanır ama kimse bu homurdanmasını duymaz , chrısty kendini zorlar ve sol ayağı ile kalemi tutar ve yeri karalamaya başlar bu karalama herkese saçma gelse de chrısty ve annesi için çok güzel şekildi. Annesi chrıstyye o kalemle ne çizebileceğini öğretmeye başladı. Annesi yere oturur ve A harfini çizer ve kopya et der. Ama chrısty yapamaz. Annesi tekrar dene der christy dener ve yazı yazmayı başarır konuşmayı başaramasa da artık kendi sorununu başkalarıyla birlikte paylaşa biliyordu.

Eserde işlenen tema
Hayatta önümüze ne engeller çıkarsa çıksın bunların bizi durduramayacağıdır.


ESERDEKİ İNSANLIK ERDEMİ
Karşımızdaki insanın ne problemi olursa olsun ona yardım etmemizin gerektiği anlatılmakta. Aynı zamanda yaşamımız boyunca karşılaşacağımız güçlüklerden yılmamamız hayata dört elle sarılmamız gerektiğini anlatmaktadır.

ESERİN GÜNCELLİĞİ
Ülkemizde hala akraba evlilikleri var olduğundan doğum problemleri yaşanmaktadır ve özürlü çocuklar dünya ya gelmektedir.

KİTABIN ÖNERİLECEK YÖNLERİ
Bu kitabı bir arkadaşıma şu konusundan dolayı tavsiye ederim. İnsanı hayata bağlayıp, şu anki manevi yönüyle insana ne kadar şanslı olduğunu gösteriyor.

Kaynak: sol ayağım -kitap ozeti http://www.webhatti.com/kitap-ozetleri/69535-sol-aya-m-kitap-ozeti.html#ixzz2AoB88PXI 
whkaynak

0