Cevaplar

2012-11-01T08:51:36+02:00

YAVRU KEDİ BAKIMI  ;yavru bir kedi aldıysanız ki bence 2 aylıktan küçük kedi almayın.ona pet shoplarda satılan kedi sütlerinden kullanın sakın bebek maması kullanmayın yada süt kullanmayın.eğer kediniz dediğim gibi daha çok bebek ve kendi yiyemiyorsa onu biberonla beslemek zorundasınız .bu biberonları ve kedi sütünü internetten sipariş edebilirsiniz.

  çok önemli bi ayrıntıda yavru kedilerin kendi kendine kaka ve çişlerini yapamamasıdır.ıslak mendille günde iki defa sabah akşam kaka ve çiş bölgelerine hafif masaj yapın o zaman yaparlar.sıkılıp bırakmayın.ve bunu oldukça nazik yapın.yavru kediler 4 saatte bir beslenme ihtiyacı hisseder.ben geceleri saat kurup kedilerimi besledim sizde yapabilirsiniz.

  yine önemli bir ayrıntı lütfen aldığınız kediyi yıkamaya yıkatmaya kalkmayın kediler çok hassas hayvanlardır hemen üşütürler.bebek kedi yavrularına pire ilacı uygulamaya kalkmayın .kirli görünüşleri zamanla yok olacak pireleride azalacaktır.ben kedilerimi 6 aylık olana kadar pire ilacı kullanmadım.pire ilacı dediğim frontline vb olan enseye damlatılan kesinlikle kedinin gözüne ağzına temas etmemesi gereken güçlü bir ilaçtır.veterinerlerde bulabilirsiniz.

  yavru kedinizin karnı çok şiş olabilir bu genellikle kurt solucan probleminden kaynaklanır ama lütfen belli bir olgunluğa gelmeden bunun için hemen koşup en güçlü ilacı almaya kalkmayın.kakalarından solucan çıkabilir sakın endişeye kapılmayın.bebek kedilere verilen solucan yok edici ilaçlar çok iyi ayarlanmalı sakın kendiniz vermeyin ordan burdan duyup.mutlaka bir veterinere götürün o dozajını ayarlasın.görüceksiniz solucanlar yok olacaklar.ayrıca bu solucanların vs pirelerin size bulaşma riski çok az ondan kediyi hemen geri iade yada sokağa atmaya kalkmayın.

  bu arada yeni bir şey öğrendim toksoplasma denen kedi vs köpeklerden geçen hamilelerde tehlikeli olduğu söylenen şey tamamen yalanmış yani artık hamilelerin kediyi dışarı atma bahanesi kalmıycakmış.

  bu arada kedi kılı yutmak saç yutmakla aynı şeydir evinizde hiç kedi olmasa bile sokakta yürürken ucunda kistitatit mikrobu olan bir tüy yutsanız yine aynı şey olur ki evdeki kedilerde kistitatit mikrobu yoktur.aslında çoğu kedide yoktur bu mikrop çok az kedinin tüyünün ucunda bulunur evinizde ki kedinizi eğer bunun için aşı veya ilacını kullanıyosanız hiç ama hiç korkmanıza gerek yok.kedileriniz hele hiç dışarıyla temas etmiyorsa hiç korkmayın.veterineriniz size bu konuda iyi bilgi verecek ve bu aşı veya ilaç için zamanını size söyleyecektir.

  kediler hakkında öğreneceğiniz o kadar çok şey var ki bu konuda en güzel size bir kitap önerebilrim kitap yayınevinin her yönüyle kedi bakımı diye internetten bu tür kitaplar sipariş edip okumanızda fayda var.

  evimde tam 6 kedi bakıyorum.ama bunun sorumluluğu çok büyük lütfen bakamıyacaksanız kedi almayın yüksek katlı bir evde dairede iseniz camları kesinlikle o varken açık bırakmayın atlamıyor nasılsa demeyin çünkü kediler bebek gibidir gözünüze tabiri yerindeyse çöp koyar.giriş katındaysanız camınıza çelik tel yaptırabilrisiniz en azından düşme tehlikesi olmaz ancak yüksek katlarda düşme tehlikesi her zaman vardır tel fayda etmez.

   kedilerinizi lütfen ucuz mamalarla beslemeyin marketten mama almayın.ileride çok büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşacağınızdan emin olun ben bunun en büyük şahidiyim benim başıma geldi.market mamaları besleyici hiç bir özelliği yoktur sadece karın doyurur.oysa premium denilen mamalar özel ayarlanmış ve zengin içeriklidir.bu mamalardan bir kaç örnek vermem gerekirse (veterinerlerde satılan mamaları alın)pro plan,hills,royal canin,eukanuba,advance,iams seçin istediğinizi.

  ileride ufak sağlık problemleri göz kulak gibi bilgi vereceğim veterinerlerimden öğrendiğim kadarıyla ama kediniz eğer keyifsizse 1-2 gün bir şey yemediyse anlayınki bir problemle karşı karşıyasınız ve bunu siz halledemezsiniz.tam teşşeküllü bir veterinere gidin laborutar ı olan kan tahlilleri yapabilcek bir veterinere.

  sevgiler pisiciklerinizle en başta sağlıklı günler .
0
2012-11-01T09:09:25+02:00
Yavru Kedi Bakımı   yetim bir yavru edindiyseniz ve 

ona gereğince bakıyorsanız 

yaşam adına iyi bir şeyler 

yapmışsınız demektir.. Çok az sayıda da olsa şanslı olanlar kendilerini büyütecek, koruyacak bir yuva bulurlar. Ama sınav daha bitmemiştir. Yavru kediye bakmak, bir bebeğe bakmaktan farksızdır. 

Bir çok risk ve tehlike henüz bavulunu toplayıp gitmemiştir.Yetim bir yavru kediye nasıl bakılır?

Öncelikle telaşlanmayın. Telaşlanmanız doğal da olsa bu işin üstesinden geleceğinize inanmalısınız ve tabii ki çaba da göstermelisiniz. Yavru kediler normalde annelerinden 5 ya da 6 haftalıkken alınabilirler. Seçme şansınız olmayabilir. Yani daha küçük bir yetimle karşı karşıya olabilirsiniz. Neler yapmanız ve neler yapmamanız gerektiğini sırasıyla anlatacağız.

Kediler İçin Kan Testi

Kedilerde Akne ve Bakımı

Cisim Yutma

Sıcaklarda Kedi Bakımı

Kırıklar ve Kediler

Göz Rahatsızlıkları

Kürtaj ve Kediler

Lösemili Kediler

Hastalık Sonrası Bakım

Sırt Kaşıma

Hypotiroidli Kedinin Bakımı

Doğru Bakımın Koşulları

Ruhun Bakımı : Korkular

Yaraların Bakımı

Yanıklar Ve Kediler

Yetim Bir Kediye Bakmak

Kedi Yıkanır Mı?

SICAKLIK

Öncelikle yavru bir kedi sıcak tutulmalıdır. Tüyleri henüz yeni çıkmıştır ve kendini ısıtacak kadar tüyü ve yağı yoktur. Sıcak tutmak için en ideal çözüm bir kedi evi ya da bir kutudur. Kedi evinin içine 3-4 saat ara ile havluya sarılmış sıcak su torbası konulmalıdır. (Eğer mevsim yeterince sıcaksa da gece onlar için soğuk sayılabilir.) Sıcak su torbasının yaydığı ısının kaybolmaması için kedi evinin/kutunun üzeri bir battaniye ile kapatılmalıdır. Bazı kedi dostları ısıtıcı lamba da kullanmaktadır. Ama ısıtıcı lamba konusunda dikkatli olunmalıdır. Hem ışıktan dolayı rahatsız edicidir hem de yanma, yakma tehlikesi bulunmaktadır. BESLEMEK

Sizin ilginize ve sizin vereceğiniz besine öylesine ihtiyacı vardır ki, onu besleme görevine usanmadan devam etmelisiniz. Bu fedakarlık gerektirecektir. Her bebek öyle değil mi? 

Yetim yavrunun artık bir annesi olmadığına göre onun ihtiyaç duyduğu besleyici anne sütünü bulmak size kalıyor. Veterinerlerde ve eczanelerde yavru kediler için özel yapılmış anne sütü (toz şeklinde) satılmaktadır. Bunun yerine normal pastörize süt kullanmak doğru değildir. Çünkü anne sütünde sadece besleyici maddeler değil yavru kedileri hastalıklardan koruyan antibiyotikler de bulunmaktadır. Pastörize sütler anne sütü kadar hem besleyici değil hem de antibiyotik koruma içermezler. Şayet hazır bir anne sütü bulamıyorsanız mecburen pastörize süt kullanacaksınız. Ama pastörize sütü de besleyici hale getirmelisiniz. 100 gram süte 2 yumurta sarısı, 1 kesme şeker ve 1 çay kaşığı margarin yağı katabilirsiniz. Eğer hazır anne sütü kullanacaksınız, kullanım tarifinde zaten nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Genellikle su ile karıştırılarak hazırlanmaktadır. 

NAZİK OLMAK

Yavru kediyi tutarken incitmemelisiniz. Henüz kemikleri yeni oluşmakta ve kıkırdakları son derece hassastır. Onu incitmeden iki elinizle tutmalısınız. Bir elinizle sırtından tutarken bir elinizle de alttan desteklemelisiniz. Mama verirken de aynı şekilde kibar ve sabırlı olmalısınız. Biberon ya da şırınga yardımıyla emzirilirken başı 45 derece yukarıya açı yapacak şekilde tutulmalıdır. Bir eli ile başını ve vücudunu kaplamalı bir elinizle de memeyi kibarca ağzına almasını sağlamalısınız. Şırınga veya biberonu fazlaca pompalamayın. Onun ağır ağır içmesini sağlamalısınız. Süt yeterince pompalanmıyorsa size belli edecektir. Doyduğunda ağzının kenarlarında kabarcıklar oluşacak ve elleri ile de emziği itmeye çalışarak size işaret verecektir. Sütünü içtikten sonra onu omzunuza yatırıp sırtına çok ama çok hafif şekilde vurun. Bu onun gazını çıkarmasında yardımcı olacaktır. Yavru kedilere fazla süt içermeye çalışmamalısınız. Zira aşırı süt onların ishal olmasına sebep olabilir.


BAKIM ve TEMİZLİK

Kedi evi / kutu her gün düzenli temizlenmelidir. Ayrıca emzirirken kullanılan bez, havlu gibi şeyler de temiz kullanılmalıdır. Aynı şekilde biberon da düzenli temizlenmelidir. Kedi evini ve biberonu temizlerken deterjan ya da çamaşır suyu kullanmayınız. Sabun daha doğru bir temizleyicidir. Sabunun da iyice su altında arınmasını sağlamalısınız.
0