peygamberlere gelen mesajların ortak yönlerini maddeler halinde belirtiniz.(kısa ama doğru söyleyene +5 puan)

Bu soruyu Engings3c kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

 

  KONU: 1.3. Peygamberlere Gelen Mesajların Ortak Amacı  

 

 

Bu Konuya Nasıl Hazırlanacağız?     Peygamberlere gelen mesajların ortak amacı ne olabilir? Araştırınız.     ANLATIM    

Peygamberlere gelen mesajların ortak yönleri nelerdir?

Peygamberlerin mesajlarında bazı ortak yönleri vardır. Bunların başında Allah'ın varlığına ve birliğine, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine ve ahiret gününe iman gelir. Ayrıca inanç esasları, dünya ve ahiret mutluluğu, Allah'a nasıl ibadet edileceği gibi konular peygamberlerin mesajlarındaki diğer ortak yönleri oluşturur. Bu bakımdan ilk peygamber

Hz. Adem'den son peygamber Hz Muhammed'e kadar her peygamberin insanlara getirdiği mesajın amacı;

"İnsanın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamak, "İnsanlığın yükselmesini, gelişmesini ve uygar bir toplum olmasını sağlayan yolları göstermek, "Kişiyi kendisi ve çevresiyle uyumlu olmasını sağlayan bir hayata hazırlamak, "Toplumda dayanışmayı ve adaleti gerçekleştirmek, hak hukuka yürekten bağlı, özgür ve erdemli bir toplum meydana getirmektir. 

Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:
"Nitekim kendi aranızdan, size ayetlerimizi okuyan, sizi her türlü kötülükten arındıran, size kitap ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi öğreten bir peygamber gönderdik" (Bakara ayet 151)


Peygamberler bu amacı gerçekleştirmek için bazı ilkeler getirmişlerdir. Bunlar, inanç, ibadet ve ahlâk olmak üzere üç bölümden oluşur.

İnanç esasları: Allah'ın varlığı ve birliği, melek, peygamber, kitap ve ahirete inanmak gibi esaslardır. İbadet esasları: Yüce Allah'a kulluk etmeyi, onun emir ve yasaklarına uymayı içeren esaslardır. Ahlâk esasları: İnsanlara ve diğer varlıklara karşı nasıl davranılacağını gösteren esaslardır.

(Anlatım Osman Ay)

KONUYU ANLADIK MI?    

 

Peygamberlere gelen mesajların ortak yönlerini açıklayınız Peygamberlere gelen mesajların ortak amaçlarını açıklayınız İlahi mesajların yaygınlaştırmaya çalıştığı ilkeleri üç başlıkta açıklayınız.

 

 

   

Merhaba! Hala cevaptan emin değilsen…

Sonraki cevabı gör

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir