×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-11-02T05:42:09+00:00
Organik Tarım Nedir?

Tarımsal üretimde kimyasal madde kullanamdan yapılan tarıma organik tarım adını veriyoruz. Organik Tarımda amaç, toprağı zenginleştirerek, havanın kirlenmesini engellemek, doğal su kaynaklarının korunmasını sağlamak, bitkilerin hayvanların ve insanların sağlığını koruyarak en kaliteli ve en doğal tarımsal ürünleri elde etmektir.

Günümüzde bilinçsizce kullanılan kimyasal gübreler ve ilaçlar yüzünden doğanın ekolojik dengesi bozulmaktadır buna bağlı olarak toprakların verimlilikleri azalmakta, ve kimyasal gübre ve ilaçlar yüzünden yetiştirilen ürünlerin nitrat ve nitrit seviyeleri yükseldiğinden dolayı insan sağlığınıda olumsuz yönde etkilemektedir. Organik Tarım sayesinde kimysallarla bozulan ekolojik dengeyi tekrar kurmak ve topraklarımızın verimliliğini arttırarak üretimlerimizden yüksek verim sağlamak bizim elimizdedir.

 
1 5 1
2012-11-02T07:32:48+00:00
Organik tarımın önemi ve amacı nedir Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını öneren, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir.

Son yıllarda gerek tarımsal ilaçların, gerekse gübrelerin bilinçsizce kullanımı bitkisel üretimde artışın yanında kalitesiz ve insan sağlığını tehdit edecek ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Toprağın derinlerine sızan fosfor ve nitrat tatlı su kaynaklarına ulaşmakta bu da insan, evcil hayvan ve yaban hayatı açısından ciddi problemlere yol açmaktadır. Ayrıca kimyasal tarım ilaçları toprakta birikmekte, bitki sağlığını olumsuz yönde etkileyerek ekolojik dengeyi bozmaktadır.
0 0 0
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir