×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-11-02T12:04:16+00:00

Güçlü asit.Herşeyi eritebilecek derecede..

0 0 0
2012-11-02T12:04:43+00:00

Ateş düşürücü ve ağrı giderici ilaçlar arasında yer alan, salisilatlar grubunun en önemlisidir. Asetilsalisilik asit, ateşi beyindeki merkezleri etkileyerek düşürür. Buna eşlik eden terleme, aspirinin etkisinin tipik bir özelliğidir ve hemen her zaman görülür.

Ağrı kesici etki, ağrı merkezlerinin ağrıya duyarlılığında azalmaya yol açar. Ayrıca bu ilaçların çevrel tipte ağrı kesici özelliği vardır. Bu da asetilsalisilik asitin ağrının kaynaklandığı bölgedeki iltihabı azaltıcı etkisin­den bağımsız olarak, ağrı alıcılarını ketleyici etkisine bağlıdır.

Asetilsalisilik asitle tedavi edilebilecek ağrı tipleri, hafif ya da orta şiddette baş ağrısı, kas ya da eklem ağrıları, deriden kaynaklanan ağrılar, ameliyat sonrasında ya da loğusalıkta ortaya çıkan ağrılardır. Buna karşı­lık, iç organlardan kaynaklanan ağrılarda yararı yoktur.

Sonuçlar

 

 

Sonuç olarak ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici ilaçlar yan etkileri göz ardı edilmeden kullanılmamalı, yüksek dozda ya da uzun süreli kullanımları önlenmelidir.

Salisilatlara seçenek olacak ya da onların yerini tutacak iltihap giderici ilaçlar konusundaki araştırmalar, günü­müzde ilaç endüstrisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Genel olarak ağrı kesici, ateş düşü­rücü ve iltihap giderici yeni ilaçlar ko­nusunda yapılan yaygın araştırmalar özellikle iltihap ve iltihaba yol açan bi­yolojik mekanizmalara ilişkin bilgileri derinleştirmeye yaramıştır. Öte yandan, tüm çabalara karşın, bu olayı kökten çözebilecek bir iltihap giderici ilaç bu­lunamamıştır.

1 5 1
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir