Kürek kemiği ne işe yarar?

Bu soruyu Vestaler kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

Üçgen şeklinde sırt bölgesinde arka göğüs kafesi üzerine omuzlar hizasında bulunan sağlı sollu iki kemik.tıp dilinde scapula olarak bilinir.üzerine yerleştirilen 17 kasla omza ve solunum sistemine önemli fonksiyonlar yaptırır omuz bölgesinin fonksiyonu yapabilmesi için kürek kemiğinin olduğu yere kilitlenmesi lazımdır kürek kemiği boşta bir kemik olduğundan 17 kastan dört tanesi kilitleme görevi yaparken 13 kas omuz hareketleri ve soluk almada yardımcı olur kürek kemiğini tespit eden dört kasta işlevini yapacak omuz ve soluk kaslarına çalışmaları sırasında destek olur omuz ve göğüs kaslarının soluk alma hareketinde gerektiği şekilde çalışabilmesi için kürek kemiğinin sabitlenmesi gerekir
Omuz insan vücudunun en hareketli eklemidir. Omuz hareketlerinin çeşitlili­ğini kürek kemiği-üstkol kemiği ekle-miyle birlikte bir dizi eklemin birlikte çalışması sağlar. Bu eklemler bir bütün olarak işlevsel omuz kavşağmı oluştu­rurlar ve “omuz kavşağı eklemleri” adı­nı alırlar. Omzun yaralanma (travma) sonucu oluşan sakatlık yapıcı ağrılı has­talıklarının yaklaşık yüzde 9O’ı kiriş, bursa (yastıkçık) eklem kapsülü gibi ek­lem çevresi yapılarındaki bozukluklar­dan kaynaklanır ve hepsi birden omuz periartriti başlığı altında toplanır. Peri-artritin görülme sıklığı yüksektir: Eriş­kin nüfusun yaklaşık yüzde 3-8′i geçici işlev yitinıiyle sonuçlanabilen ağrılı omuz sendromuna yakalanır ve bazıla-rmda kalıcı işlev bozuklukları oluşabi­lir.
Omuz periartritinin insanlığın evri­me ödediği bir bedel olduğuna İlişkin görüş, hastalığın özellikle omuz ekle­minde görülmesinin nedenleriyle İlgili genel kabul gören açıklamadır. Bir baş­ka deyişle insanın evrim sürecinde bir dayanma organı olmaktan çıkıp tutucu, yakalayıcı bir organa dönüşen kol, ke-mik-kas sistemine baskı yapıcı bir dizi Özellik kazanmıştır. Kol, gövde boyun­ca dinlenme konumunda bulunduğun­da, eklem kapsülü ve kürek kemiğinden çıkıp üst kol kemiği başı çevresine ya­pışan kas kirişleri üzerine ağırlığından kaynaklanan bir çekme gücü uygular.
EN İYİ SEÇİP TEŞEKKÜR EDER MİSİN?

Merhaba! Hala cevaptan emin değilsen…

Sonraki cevabı gör

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir