Soru

twitterxd kullanıcısının avatarı

kimyanın alt bilim dalları nelerdir

gönderen Twitterxd

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Twitterxd kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
Silinmiş hesap kullanıcısının avatarı
En İyi Cevap! Silinmiş hesap cevapladı
Kimyanın Alt Dalları

Agrokimya: Tarım bilimlerindeki kimyasal uygulamaları kapsar.
Çevre Kimyası: Kimyasal maddelerin yol açtığı çevre kirlenmesini ve önlenmesini konu alır.
Elektrokimya: Kimya biliminin bir alt disiplini olup elektronik bir iletken(metal, grafit veya yarı iletken) ile iyonik bir iletken (elektrolit) arayüzeyinde gerçekleşen reaksiyonları inceler.
Farmasötik Kimya: Eczacılık da, bir kimya dalıdır; aslında pek çok ülkede eczacılar kimyacı olarak bilinir. Eczacı ya da bu işlevi yerine getiren "farmasotik kimyacı", doktorların hastalan için yazdıkları reçetelere göre kimyasal madde karışımlarını hazırlar. Kimya ile eczacılığın kesiştiği noktadaki etken madde dizaynı, organik sentez ve ilaç geliştirmekle ilgili alt bilim dalıdır.
Fiziko-kimya: Fiziko-kimya kimyasal sistemlerin ve oluşumların enerji ve dinamikleri ile ilgili değişimleri izleyen alt disiplindir. Kimyasal termodinamik, kimyasal kinetik, elektrokimya, istatistik, mekanik ve spektroskopi alanlarını kapsar.
Foto Kimya: Işığın atom ve bileşiklerle etkileşimini inceleyen bilim dalı
Gıda kimyası: Besin maddelerinin kimyasal yapılarını ve organizmadaki işlevlerini inceler.
Jeokimya: Yerküredeki doğal kimyasal olayları inceleyen bilim dalıdır.
Isınım Kimyası:Atomu ve atomun temel öğelerini, bunların başka maddeler üzerindeki etkilerini inceleyenkoludur.
Nükleer Kimya: Atom altı taneciklerin atomu nasıl oluşturduklarını inceleyen alt disiplinidir.
Polimer Kimyası: Polimer çok sayıda molekülün kimyasal bağlar ile düzenli bir şekilde bağlanarak oluşturduğu yüksek molekül ağırlıklı bileşiklerdir. Kauçuk, selüloz ya da nişasta gibi doğal maddelerin; plastiklerde, boyalarda, tutkallarda kullanılan yapay maddelerin karmaşık yapılarını ve oluşum biçimlerini araştıran polimer kimyası ise bu moleküllerin yapısı ve reaksiyonlarını inceler. Bu son alan özellikle önem kazanmış durumdadır; çünkü, plastik sanayisi 20. yüzyılın ikinci yansında hızla yaygınlaşmıştır.
Sanayi kimyası: Sanayi kimyası, modern sanayinin gereksinim duyduğu kimyasal maddeleri büyük miktarlarda üretmekle uğraşır. Bu alanda çalışan kimyacıların ilgi alanları organik, inorganik ve fiziksel kimyayı kapsayabilir. Boyarmaddeler, sabun ve deterjanlar, insan eliyle yapılmış (yapay) dokumacılık maddeleri, plastikler, boyalar, patlayıcılar, kimyasal gübreler ve başka ürünlerin yapımında kullanılan asitlerin, bazların, gazların ve başka kimyasal maddelerin doğal maddelerden elde edilmesi gerekir. Sanayi kimyacısının işi, kimyasal maddeleri büyük miktarlarda ve ucuza üretebilmek için güvenilir işlemler ve süreçler bulmaktır.
Supramoleküler Kimya: Moleküller arasındaki ve molekül içindeki etkileşimleri inceleyen bilim dalıdır.
Tekstil Kimyası: Boyar maddelerin elyaf boyamacılığında kullanılmasına geniş yer verir.
Teorik Kimya: Kimya biliminin teorik sebep sonuç ilişkilerinin temellerini inceleyen alt bilimidir.
Termokimya: Kimya biliminin bir alt dalı olup ilgi alanı kimyasal reaksiyonların ısı ile olan ilişkileridir.
Tıbbi (Medikal) Kimya: Kimyasal maddelerin hastalıkların tedavisinde kullanılmasını ve tedavi mekanizmasını konu alan yeni bir bilim dalıdır.


 • 2 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (62)
 • oy ver Seviye: 4, Oylar: 37

Yorumlar

 • arslan46 kullanıcısının avatarı sağolunArslan46
  şikayetim var!
 • denizözel kullanıcısının avatarı teşekkürler yha cok yardımcı oldunuzDenizözel
  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
senavolkan kullanıcısının avatarı
Senavolkan cevapladı
A Analitik kimya‎ (7 K, 15 M) Astrokimya‎ (1 K, 6 M)B Biyokimya‎ (17 K, 31 M)E Kimya-enformatik‎ (1 K, 1 M)F Farmakoloji‎ (9 K, 24 M) Farmasötik kimya‎ (1 K, 5 M) Fiziksel kimya‎ (19 K, 21 M) Fotokimya‎ (1 K, 4 M)J Jeokimya‎ (3 K, 4 M)K Kuantum kimyası‎ (7 M)M Malzeme bilimi‎ (23 K, 50 M)O Organik kimya‎ (9 K, 11 M) Organometalik kimya‎ (1 K, 5 M)P Petrokimya‎ (4 M)S Stokiyometri‎ (5 M) Su kimyası‎ (2 K)S (devam) Supramoleküler kimya‎ (2 K, 8 M)T Teorik kimya‎ (1 K, 2 M) Termokimya‎ (5 M) Toksikoloji‎ (9 K, 12 M)Ç Çekirdek kimyası‎ (4 K, 8 M) Çevresel kimya‎ (1 K, 5 M)İ İnorganik kimya‎ (5 K, 7 M) İstatistiksel mekanik‎ (4 K, 5 M
 • Yorumlar
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (23)
 • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...