Soru

zeyker kullanıcısının avatarı

Türk dilini korumanın önemi çok ama çok kısa olsun

gönderen Zeyker

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Zeyker kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
mertarslan123 kullanıcısının avatarı
Mertarslan123 cevapladı
Tüm herkesin Türkçe kitap okuması
  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (3)
  • oy ver Seviye: 2, Oylar: 3

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
BEERFİNNN kullanıcısının avatarı
BEERFİNNN cevapladı
Milli duygu ve dil arasındaki bağ çok güçlüdür. Dilin milli ve zengin olması milli duygunun gelişmesinde başlıca etkendir."

Atatürk yukarıdaki sözünde dilin bir millet için ne kadar önemli olduğunu ve milli duygular üzerindeki güçlü etkisini vurgulamıştır. Gerçekten de dil bir milleti millet yapan en önemli unsurlardan biridir.

Uluslar ancak özgür ve bağımsız olduklarında kendilerine ait bir dil kullanabilmişlerdir. Diyebiliriz ki ulusal bir dilin kullanılması o devletin özgür ve bağımsız kimliğinin bir göstergesidir. Bu sonuç ise bize dilin titizlikle korunması ve geliştirilmesi gereken bir milli değer olduğunu kanıtlar.

Atatürk'ün Cumhuriyet'i yeni kurduğu yıllarda yaptığı çalışmaların başında Türk Dil Kurumu'nun kurulması gelir. Bu kurumun kuruluş amacı Türk dilini geliştirmek ve dilin milletleri birleştirici bir unsur olduğunu Türk Milleti’ne anlatmaktır.

Türkiye'nin bugününe baktığımızda dilimizin dünyanın süper gücü sayılan bazı ülke dillerinin etkisinde kaldığını görüyoruz. Bu etkileşimin Türk dili üzerindeki etkileri çok açıktır. Türk gençlerine düşen ise Batı kültürünün olumlu yönlerini alırken hiçbir milli değerden ödün vermemektir.

Türkçe’yi her zaman en doğru şekilde kullanmak ve korumak milli bütünlüğü sağlamak için gerçekten önemli bir davranıştır. Zira bize kimlik kazandıran bu olguyu zayıflatmak kendi kimliğimizi silik bir hale getirmekle eşdeğerdir. Yapmamız gereken şey Batılı devletlerin dillerini daha çok kullanmak değil kendi dilimizi nasıl daha yaygın ve diğer uluslarca talep gören bir dil haline getirebileceğimizin yollarını aramaktır.

Unutmamalıdır ki dilimizin talep görmesinin yolu diğer uluslara üstünlük sağlamış siyasi ve kültürel açıdan ileri gitmiş bir medeniyet olmaktan geçer. Kuşkusuz Türkçe'yi dünyanın hemen her ülkesinde geçerlilik kazanmış ve dünya nüfusunun çoğunluğunun konuştuğu bir dil olarak görmek her Türk insanına gurur verir.

  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (12)
  • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...