×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-11-04T18:47:26+00:00

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının oluşumu
1. Cumhuriyet döneminin siyasi, sosyal ve fikrî temellerini açıklar.
2. Cumhuriyet Döneminde memleket edebiyatı zevkinin nasıl ortaya çıktığını ve geliştiğini açıklar.
3. Anadolu coğrafyası ve insanının edebî eserlerde nasıl ve niçin ele alındığını açıklar.
4. Milleti oluşturan değerlerin farklı yönleriyle edebî metinlerde ele alındığını örneklerle açıklar.
5. Dil ve zevkte Cumhuriyet Döneminin yansımalarını belirler.
6. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının oluşumunu açıklar.

Açıklama
[!] Cumhuriyet dönemi başlarında Millî edebiyat zevk ve anlayışının devam ettiği; yenileşme dönemi Türk edebiyatında, yani Tanzimat'tan Cumhuriyet'e kadar geçen sürede, edebî eserlerde tartışılan birçok problemin Atatürk İlke ve İnkılâplarında ifadesini bulduğu görmekteyiz.

[!] Ahmet Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl, Yakup Kadri ve Reşat Nuri'nin eserlerinden yararlanılacaktır.

[!] Psikoloji ve psikiyatri alanında gerçekleştirilen ilmî çalışmalardan, edebiyatta yararlanıldığı ; birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasında Batı dünyasında ortaya çıkan ve bireyin bunalımını esas alan edebî hareketlerden yararlanıldığı görmekteyiz.

0 0 0
2012-11-04T18:47:40+00:00

Öykünün romandan ayrı bir tür olduğunu savunun Fahri Celalettin Göktulga, öykülerini Telak-ı Selase, Kına Genece, Elde Bir Mustafendi ve Avur Zavur Kahvesi adlarını taşıyan dört kitapta toplamıştır. Öykülerinde daha çok, zaman zaman eliştiri niteliği taşıyan toplumsal konuları ele alan yazarın psikolojik konulu öyküleri de vardır. Toplumsal konular olarak en çok üzerinde durdukları, ahlakın bozulması, boş inanışlar, yoksulluk, Meşrutiyet Döneminde halk-devlet ilişkileridir. Düşmana İpucu Veren Eşşekler, Kore'deki Çocuklarımız, Çanakkale'deki Keloğlan adlarını taşıyan üç öyküsü de konularını Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Çanakkale Savaşı'ndaki kahramanlıklardan almıştır. Psikolojik konulu öykülerinde de insanın değişik psikolojik durumlarını yansıtır. Konuların ayrıntılı bir biçimde ele alan Göktulga'nın okuyucuya vermek istediğini son sayfaya saklaması, öykülerine okunduğunda pay çıkarılacak öykü niteliği kazandırır.

Romanlarında olduğu gibi, öykülerinde de toplumsal konulara ağırlık verenErcüment Ekrem öykülerini, Tevarihten Sahura, Kız Ali, Gün Doğmayınca, Meşhedinin Hikayeleri adlarını taşıyan dört kitapta toplamıştır. Romanlarında olduğu gibi öykülerinde de toplumsal konulara ağırlık veren yazar daha çok aileyle ilgili değişik konulara yer verilmiştir. Üzerinde durduğu bir başka konu da toplumun bilgisizliğidir.Sayıları az olan bireysel konulu öykülerinde değişik karakterde kişilerle, kurnazlık, cimrilik, aşk, dostluk gibi beriyen yaşamında önem taşıyan değişik duygu ve tutumları yansıtmıştır. kimi öykülerinde ise ilgi çekici anılarını buluruz. Öykülerinde de gülmeceye yer veren Ercüment Ekrem öykülerini yazdığı yıllarda okuycuyu bulmuş bir yazardır.

0 0 0
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir