Soru

ödevci001 kullanıcısının avatarı

sosyolojinin pozitif bir bilim olmasının nedenleri??

gönderen ödevci001

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Ödevci001 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

berkelk65 kullanıcısının avatarı
En İyi Cevap! Berkelk65 cevapladı
 Sosyoloji, normatif olmayan (kural koymayan) bir bilimdir. Olması ge­reken ile değil, var olan ve olabilecek olan ile ilgilenir. İnsanlara nasıl davran­maları gerektiğini değil, nasıl davrandıklarını gösterir. Bu yüzden sosyoloji ol­gulara dayalı pozitif bir bilimdir. 
en kısa sekilde verim cunku sildiler 
 • 5 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (5)
 • oy ver Seviye: 5, Oylar: 4

Yorumlar

 • berkelk65 kullanıcısının avatarı rica ederim tekrar en iyi yanıt secersen tekrar makbule gecer :DBerkelk65
  şikayetim var!
 • ödevci001 kullanıcısının avatarı nasıl siliyorlar anlamadım.bu sitede yeniyim deödevci001
  şikayetim var!
 • ödevci001 kullanıcısının avatarı tm :Dödevci001
  şikayetim var!
 • berkelk65 kullanıcısının avatarı yetkililer siliyorBerkelk65
  şikayetim var!
 • ödevci001 kullanıcısının avatarı hmmödevci001
  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
kayserili1515 kullanıcısının avatarı
Kayserili1515 cevapladı
Sosyolojinin Tarihçesi

İlk çağlardan beri toplumun yapısıyla ilgilenen düşünürler vardı :

Platon ideal toplum düzeninden söz etmiştir.
Sosyolojinin müjdecisi sayılan İbn-i Haldun ilk defa devletle toplumun birbirinden farklı olduğunu belirterek toplumsal yaşamı da incelemiştir.

Machiavelli Thomas More Francis Bacon toplumsal sorunlara “çözüm” önerileri getirmişlerdir.
Bu düşünürlerden farklı olarak Montesquieu “Olması gereken değil olan incelenmelidir.” diyerek sosyolojinin sınırlarını çizmiş ve bilim olarak doğuşuna temel hazırlamıştır.
Sosyolojinin bu sözcüğü ilk kullanan Auguste Comte tarafından 19. yüzyıl başlarında kurulduğu kabul edilir. Comte’a göre sosyoloji fizik kimya biyoloji gibi doğa bilimlerinin yöntemleriyle toplumu incelemelidir.
Sosyolojinin kurucularından Emile Durkheim sosyolojinin konusunun toplumsal olgu olduğunu ve toplumsal yaşamın yine diğer basit toplumsal olgularla açıklanabileceğini vurgulamıştır. 
Max Weber’e göre toplumu ve toplumsal eylemleri açıklamak için genel kavramlardan değil bireylerden öznel olarak düşünülmüş anlamlardan hareket edilmelidir. Böylece Weber psikolojik yaklaşımla sosyolojik yaklaşımı birleştirmek istemiştir.
Ülkemizde Durkheim sosyolojinin bilim yapma anlayışı Ziya Gökalp ile Le Play çizgisi ise Prens Sebahattin’le temsil edilmiştir.

Platon (M.Ö. 427 – M.Ö. 347) : Platon baba tarafından Atina’nın efsanevi krallarıyla ve anne tarafından da Solon’la akrabadır. Yaşamındaki en önemli olaylardan biri de gençliğinde Sokrates’le karşılaşmasıdır. Sokrates’in mahkumiyeti ve idamından sonra eğitimde; özellikle de devlet adamı eğilimlilerin eğitimlerinde derin değişiklikler olmadıkça insanın kaderinin umutsuz olduğuna karar verdi. 
Bu nedenle de kırk yaşlarındayken Sicilya ve İtalya’ya ilk yolculuğundan sonra (bu yolculukta Pythagoras’çılarlarla tanıştı) aktif politikaya katılmaktansa sitenin gelecekteki liderlerini yetiştirmek üzere Atina’da bir okul kurar. Bu okula üzerinde kurulduğu parkın adı verilerek Akademia dendi. Aristoteles yirmi yıldan uzun bir süre Akademia’da öğrencilik ve öğretmenlik yapmıştır. 

Kaynak:www.facebook.com/Davut166
 
 • Yorumlar
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (1)
 • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...