Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Cevaplar

En iyi!
 Sosyoloji, normatif olmayan (kural koymayan) bir bilimdir. Olması ge­reken ile değil, var olan ve olabilecek olan ile ilgilenir. İnsanlara nasıl davran­maları gerektiğini değil, nasıl davrandıklarını gösterir. Bu yüzden sosyoloji ol­gulara dayalı pozitif bir bilimdir. 
en kısa sekilde verim cunku sildiler 
berkelk65 kullanıcısının avatarı Berkelk65 28.09.2013 Teşekkürler (5) Seviye: 5, Oylar: 4
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

Daha fazla yorum gör
 • berkelk65 kullanıcısının avatarı berkelk65 28.09.2013

  rica ederim tekrar en iyi yanıt secersen tekrar makbule gecer :D

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • ödevci001 kullanıcısının avatarı ödevci001 28.09.2013

  nasıl siliyorlar anlamadım.bu sitede yeniyim de

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • ödevci001 kullanıcısının avatarı ödevci001 28.09.2013

  tm :D

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • berkelk65 kullanıcısının avatarı berkelk65 28.09.2013

  yetkililer siliyor

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • ödevci001 kullanıcısının avatarı ödevci001 28.09.2013

  hmm

  ŞİKAYET BİLDİR!
Sosyolojinin Tarihçesi

İlk çağlardan beri toplumun yapısıyla ilgilenen düşünürler vardı :

Platon ideal toplum düzeninden söz etmiştir.
Sosyolojinin müjdecisi sayılan İbn-i Haldun ilk defa devletle toplumun birbirinden farklı olduğunu belirterek toplumsal yaşamı da incelemiştir.

Machiavelli Thomas More Francis Bacon toplumsal sorunlara “çözüm” önerileri getirmişlerdir.
Bu düşünürlerden farklı olarak Montesquieu “Olması gereken değil olan incelenmelidir.” diyerek sosyolojinin sınırlarını çizmiş ve bilim olarak doğuşuna temel hazırlamıştır.
Sosyolojinin bu sözcüğü ilk kullanan Auguste Comte tarafından 19. yüzyıl başlarında kurulduğu kabul edilir. Comte’a göre sosyoloji fizik kimya biyoloji gibi doğa bilimlerinin yöntemleriyle toplumu incelemelidir.
Sosyolojinin kurucularından Emile Durkheim sosyolojinin konusunun toplumsal olgu olduğunu ve toplumsal yaşamın yine diğer basit toplumsal olgularla açıklanabileceğini vurgulamıştır. 
Max Weber’e göre toplumu ve toplumsal eylemleri açıklamak için genel kavramlardan değil bireylerden öznel olarak düşünülmüş anlamlardan hareket edilmelidir. Böylece Weber psikolojik yaklaşımla sosyolojik yaklaşımı birleştirmek istemiştir.
Ülkemizde Durkheim sosyolojinin bilim yapma anlayışı Ziya Gökalp ile Le Play çizgisi ise Prens Sebahattin’le temsil edilmiştir.

Platon (M.Ö. 427 – M.Ö. 347) : Platon baba tarafından Atina’nın efsanevi krallarıyla ve anne tarafından da Solon’la akrabadır. Yaşamındaki en önemli olaylardan biri de gençliğinde Sokrates’le karşılaşmasıdır. Sokrates’in mahkumiyeti ve idamından sonra eğitimde; özellikle de devlet adamı eğilimlilerin eğitimlerinde derin değişiklikler olmadıkça insanın kaderinin umutsuz olduğuna karar verdi. 
Bu nedenle de kırk yaşlarındayken Sicilya ve İtalya’ya ilk yolculuğundan sonra (bu yolculukta Pythagoras’çılarlarla tanıştı) aktif politikaya katılmaktansa sitenin gelecekteki liderlerini yetiştirmek üzere Atina’da bir okul kurar. Bu okula üzerinde kurulduğu parkın adı verilerek Akademia dendi. Aristoteles yirmi yıldan uzun bir süre Akademia’da öğrencilik ve öğretmenlik yapmıştır. 

Kaynak:www.facebook.com/Davut166
 
kayserili1515 kullanıcısının avatarı Kayserili1515 28.09.2013 Teşekkürler (1)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor