Soru

Kumru6 kullanıcısının avatarı

Kümelerde kesişim işleminin soruları ve cevapları

gönderen Kumru6

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Kumru6 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

yaren881 kullanıcısının avatarı
Yaren881 cevapladı
Kesişimin Özellikleri A Ç Æ = Æ A Ç A = A A Ç B = B Ç A (A Ç B) Ç C = A Ç (B Ç C)  

Kaynak Linki : http://www.matematikciler.org/6-sinif/matematik-konu-anlatimlari/409-kumeler-bos-kume-alt-kume-evrensel-kume-kesisim-birlesim-fark-tumleme.html
 • 1 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (3)
 • oy ver Seviye: 4, Oylar: 2

Yorumlar

 • Kumru6 kullanıcısının avatarı tskler işime yaramıyoKumru6
  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
gsmuhsine kullanıcısının avatarı
Gsmuhsine cevapladı
Kümelerde Kesişim İşlemi ve ÖzellikleriÖrnek: A = {1, 2, 3, 4} ve B = {4, 3, 5, 6} kümelerinin ortak olan elemanlarını bulalım:Çözüm: Bu elemanları küme olarak {3, 4} şeklinde gösterebiliriz.Bulduğumuz bu küme, A ve B kümelerinin kesişimidir.
İki kümenin ortak elemanlarının oluşturduğu küme, bu kümelerin kesişim kümesidir.Kesişim işlemi “∩” ile gösterilir.A ve B gibi iki kümenin kesişimi sembolle “A ∩ B” biçiminde gösterilir, “A kesişim B” diye okunur
Örnek: A = {a, b, c} ve B = {e, f} kümeleri verilsin. A∩ B kümesini bulalım:Çözüm: A ∩ B = {a, b, c} ∩ {e, f}= Ø olur.Ortak elemanı olmayan kümelere ayrık kümeler denir.Ayrık kümelerin kesişim kümesi boş kümedir.Örnek: Yandaki şemaya göre K∩L kümesini bulalım.Çözüm: K ve L kümelerinin ortak elemanlarının bulunduğu bölgeyi yukarıda boyalı gösterdik.Buna göre K∩L = {4, 7} olur.
Sembolkesişim işlemi, “ ∩ ” Örnek: Aşağıdaki şemaya göre A, B ve A∩B kümelerini bulalım.Çözüm: Şemaya göre; A = {4, 8},B = {2, 4, 8, 7, 9, 11},A∩B = {4, 8} ’dir.
Örnek: L = {s, t, u} ve K = { k, t, p, s} kümeleri veriliyor.L∩K ve K∩L kümelerini bulalım.Bu kümeleri karşılaştıralım.Çözüm: L∩K = {s, t, u} ∩{k, t, p, s} = {s, t} olur.K∩L = {k, t, p, s} ∩{s, t, u} = {t, s} olur.Buradan,L∩K = K∩L olduğu görülür.

Kümelerde kesişim işleminin değişme özelliği vardır. Örnek: A = {1, 2, 3, 4}, B = {2, 3, 4, 6} ve C = {4, 5, 6} kümeleri verilsin.A∩(B∩C) ve (A∩B)∩C kümelerini bulalım.
Çözüm: Önce A, B, C kümelerini Venn şemasıyla gösterelim:A∩(B∩C) = {1, 2, 3, 4} ∩ ({2, 3, 4, 6} ∩ {4, 5, 6})= {1, 2, 3, 4} ∩ {4, 6}= {4} olur.
(A∩B)∩C = ({1, 2, 3, 4} ∩ {2, 3, 4, 6}) ∩ {4, 5, 6}= {2, 3, 4} ∩ {4, 5, 6}= {4} olur.
Buradan, A∩(B∩C) = (A∩B)∩C olduğu görülür.
 • 1 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (3)
 • oy ver

Yorumlar

 • Kumru6 kullanıcısının avatarı soruları ve cvpları lazımKumru6
  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...