Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

Kümelerde kesişim işleminin soruları ve cevapları

kümelerde kesişim işleminin soruları ve cevapları
şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Kumru6 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Kesişimin Özellikleri A Ç Æ = Æ A Ç A = A A Ç B = B Ç A (A Ç B) Ç C = A Ç (B Ç C)  

Kaynak Linki : http://www.matematikciler.org/6-sinif/matematik-konu-anlatimlari/409-kumeler-bos-kume-alt-kume-evrensel-kume-kesisim-birlesim-fark-tumleme.html
yaren881 kullanıcısının avatarı Yaren881 Teşekkürler (3) Seviye: 4, Oylar: 2
şikayetim var!

Yorumlar

  • Kumru6 kullanıcısının avatarı Kumru6

    tskler işime yaramıyo

    şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Kümelerde Kesişim İşlemi ve ÖzellikleriÖrnek: A = {1, 2, 3, 4} ve B = {4, 3, 5, 6} kümelerinin ortak olan elemanlarını bulalım:Çözüm: Bu elemanları küme olarak {3, 4} şeklinde gösterebiliriz.Bulduğumuz bu küme, A ve B kümelerinin kesişimidir.
İki kümenin ortak elemanlarının oluşturduğu küme, bu kümelerin kesişim kümesidir.Kesişim işlemi “∩” ile gösterilir.A ve B gibi iki kümenin kesişimi sembolle “A ∩ B” biçiminde gösterilir, “A kesişim B” diye okunur
Örnek: A = {a, b, c} ve B = {e, f} kümeleri verilsin. A∩ B kümesini bulalım:Çözüm: A ∩ B = {a, b, c} ∩ {e, f}= Ø olur.Ortak elemanı olmayan kümelere ayrık kümeler denir.Ayrık kümelerin kesişim kümesi boş kümedir.Örnek: Yandaki şemaya göre K∩L kümesini bulalım.Çözüm: K ve L kümelerinin ortak elemanlarının bulunduğu bölgeyi yukarıda boyalı gösterdik.Buna göre K∩L = {4, 7} olur.
Sembolkesişim işlemi, “ ∩ ” Örnek: Aşağıdaki şemaya göre A, B ve A∩B kümelerini bulalım.Çözüm: Şemaya göre; A = {4, 8},B = {2, 4, 8, 7, 9, 11},A∩B = {4, 8} ’dir.
Örnek: L = {s, t, u} ve K = { k, t, p, s} kümeleri veriliyor.L∩K ve K∩L kümelerini bulalım.Bu kümeleri karşılaştıralım.Çözüm: L∩K = {s, t, u} ∩{k, t, p, s} = {s, t} olur.K∩L = {k, t, p, s} ∩{s, t, u} = {t, s} olur.Buradan,L∩K = K∩L olduğu görülür.

Kümelerde kesişim işleminin değişme özelliği vardır. Örnek: A = {1, 2, 3, 4}, B = {2, 3, 4, 6} ve C = {4, 5, 6} kümeleri verilsin.A∩(B∩C) ve (A∩B)∩C kümelerini bulalım.
Çözüm: Önce A, B, C kümelerini Venn şemasıyla gösterelim:A∩(B∩C) = {1, 2, 3, 4} ∩ ({2, 3, 4, 6} ∩ {4, 5, 6})= {1, 2, 3, 4} ∩ {4, 6}= {4} olur.
(A∩B)∩C = ({1, 2, 3, 4} ∩ {2, 3, 4, 6}) ∩ {4, 5, 6}= {2, 3, 4} ∩ {4, 5, 6}= {4} olur.
Buradan, A∩(B∩C) = (A∩B)∩C olduğu görülür.
gsmuhsine kullanıcısının avatarı Gsmuhsine Teşekkürler (3)
şikayetim var!

Yorumlar

  • Kumru6 kullanıcısının avatarı Kumru6

    soruları ve cvpları lazım

    şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor