Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Cevaplar

Fizik, nitelik ve özelleriklerini değiştirmeyen olayları, madde ile arasındaki ilişki ve etkileşimleri inceleyen bilim dalıdır.
 Fizik bilimi insan yaşamının her alanında vardır. Bugün bir uçağın veya bir arabanın hareket etmesi, sesin duyulması, lambanın ışık vermesi vb. birçok olayın sebebini fizik bilimi incelemektedir.
 Fizik sözcüğü yunancada "doğa" anlamına gelmektedir. Bu nedenle yakın zamana kadar fizik bilimine "doğa felsefesi" gözüyle bakılmıştır. Fizik bilimi sorgulanabilir, yanlışlanabilir, sınanabilir ve delillere dayandırılabilir. Fizik bilimindeki bir bilgi her zaman doğru olmayabilir. Belli şartlar ve sınırlılıklar içinde geçerli olur.
 Bugün fiziğin tam ve kesin bir tanımı yapılamamaktadır. Çünkü fizik biliminin çalışma alanı yepyeni buluşlarla, bilimsel alanlardaki gelişmelerle oldukça değişmiş ve genişletilmiştir.
 Arşimet vaktinin büyük bir kısmını düşünmeye, çalışmaya, öğrenmeye ayırıyordu. Çevresindeki olayların sebebini anlamaya, karşılaştığı problemleri çözmeye çalışırken farkında olmadan fiziğin birçok alt alanındanda yararlanıyordu. Söz gelimi Arşimet, fiziğin alt alanlarından biri olan mekaniğin temel esaslarının (akışkanlık, kuvvet, hareket) henüz keşfedilmediği bir dönemde farkında olmadan bu esasları kullanarak vidasını geliştirmişti. Daha sonra mekanik ve hidrostatiğin temel esaslarını keşfetmişti. Arşimet'in ilgilendiği alanlardan mekanik de fiziğin alt alanlarından biridir. Fizik, evrendeki nesne, olgu ve olayları değişik alt alanlarıyla inceler. Fiziğin alt alanlarını kısaca tanıyalım.
ozgeoktay kullanıcısının avatarı Ozgeoktay 05.10.2013 Teşekkürler (3) Seviye: 5, Oylar: 2
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • AhmetMete kullanıcısının avatarı AhmetMete 05.10.2013

  Daha kısasını yazabilirmisin ? yazarsan sevinirim

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • ozgeoktay kullanıcısının avatarı ozgeoktay 05.10.2013

  Fizik bilimi, kuramlarına kesinlik ve açıklık getirmek üzere büyük ölçüde matematikten yararlanırken, fizik ilkeleri de başta kimya, astronomi, jeoloji ve biyoloji olmak üzere birçok bilimde uygulama alanı bulmuştur. Kimyanın en önemli dallarından biri olan fiziksel kimya ile fiziğin temel dalları arasında sayılan astrofizik, jeofizik ve biyofizik gibi örtüşmeli alanlar bu uygulamanın ürünleridir.

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • ozgeoktay kullanıcısının avatarı ozgeoktay 05.10.2013

  En kısası bu

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • AhmetMete kullanıcısının avatarı AhmetMete 05.10.2013

  Sağol :)

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • ozgeoktay kullanıcısının avatarı ozgeoktay 05.10.2013

  :)

  ŞİKAYET BİLDİR!

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor