Soru

Uygurlarla ilgili kısa bilgi

gönderen Beyza545454

Yorumlar

  • Uygurların anayurtları, Baykal Gölünün güneyindeki Orhun,Selenga ve Tala nehirlerinin bulunduğu bölgedir. Bilinen tarihleri Büyük Hun İmparatorluğu ile başlar.Tabgaçlar (386-534) devrinden sonra, beşinci yüzyılın ikinci yarısında beylik kurdular.Göktürkler'in ilk zamanlarında Selenga Nehri etrafında oturuyorlardı. Yedinci yüzyılın ilk çeyreğinde Sir-Tarduşların altı kabileden meydana gelen birliğine katıldılar. P’u-ku, Tongra, Bayırku ve Fu-lo-pu kabileleri de Uygurların etrafında toplanarakederEceUğurlu
    şikayetim var!
Bu soruyu Beyza545454 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

1
Silinmiş hesap cevapladı
Uygurların menşei ile ilgili efsaneler ve destanlar, Uygurların da Göktürkler gibi Asya Hunları'nın soyundan geldiklerini göstermektedir.
Uygurlar, Orhun ve Selenga Nehri kıyıları ile Aral Gölü civarında oturuyorlardı. V. yüzyılda bu bölgede kuvvetli bir beylik kuran Uygurların başında "Erkin" unvanı taşıyan Şicihen bulunuyordu. Bunun oğlu Pusa ise, "kahraman ve devlete hizmet eden" anlamına gelen "Alp İlteber" unvanını almıştır.
Uygurlar, Kapgan Kağan'ın Orta Asya'da Türk milli birliğini sağlamasından sonra, Göktürk İmparatorluğuma bağlanmışlardır.
  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (0)
  • oy ver Seviye: 5, Oylar: 1

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...