Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

Cumhuriyet ile ilgili kısa bilgi

cumhuriyet ile ilgili kısa bilgi
şikayetim var!

Yorumlar

 • fblave123 kullanıcısının avatarı fblave123

  29 Ekim 1933’te Mustafa Kemal Atatürk Ankara hipodromunda halka sesleniş konuşması yapmıştır ve bir nutuk okumuştur. Bu nutukta, ülkemizin bu yıllara nasıl geldiği, Kurtuluş Savaşında verdiğimiz o amansız ve ölümcül mücadelenin zaferi ve Yüce Türk milletinin cumhuriyeti daha ileri nasıl taşıyabileceğine dair bilgiler yer almaktaydı. Onun yani Mustafa Kemal Atatürk’ ün tek isteği, kendisinden sonra da yükselen ve ileri medeniyetler arasında kendisine yer edinmiş bir millet oluşturmaktı.

  şikayetim var!
Bu soruyu Cimi2013 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cumhuriyet 1923 te kurulmustur
1a1a kullanıcısının avatarı 1a1a Teşekkürler (1)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Cumhuriyet millet tarafından seçilen parlamentoya dayanan ve başındacumhurbaşkanı olan siyasî bir rejim şekli. Hemen bütün ülkelerde tek ortak yanı, devlet başkanlığı makâmının babadan oğula veya âile yakınlarına mîrâs kalmamasıdır.
cerenblmn kullanıcısının avatarı Cerenblmn Teşekkürler (1)
şikayetim var!

Yorumlar

 • cimi2013 kullanıcısının avatarı cimi2013

  daha fazla

  şikayetim var!
 • cerenblmn kullanıcısının avatarı cerenblmn

  Siyasî bir rejim olarak cumhuriyet, halka dayanan, gücünü halktan alan bir devlet şeklini ifade eder. Dolayısıyla iktidarın millete ait olduğu bir sistemdir. Bu sebeple cumhuriyette egemenlik bir kişi veya zümreye değil, toplumun bütün kesimlerine aittir. Bu anlamda, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin temel organlarında görev yapan kişilerin seçimle işbaşına geldikleri, bunların belirlenmesinde veraset sisteminin kesinlikle rol oynamadığı bir hükümet modelini benimser.

  şikayetim var!
 • cerenblmn kullanıcısının avatarı cerenblmn

  Kısaca Cumhuriyet; Ulusun, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığı ile kullandığı devlet biçimi.

  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor