Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Cumhuriyet ile ilgili kısa bilgi

cumhuriyet ile ilgili kısa bilgi
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • fblave123 kullanıcısının avatarı fblave123 06.10.2013

  29 Ekim 1933’te Mustafa Kemal Atatürk Ankara hipodromunda halka sesleniş konuşması yapmıştır ve bir nutuk okumuştur. Bu nutukta, ülkemizin bu yıllara nasıl geldiği, Kurtuluş Savaşında verdiğimiz o amansız ve ölümcül mücadelenin zaferi ve Yüce Türk milletinin cumhuriyeti daha ileri nasıl taşıyabileceğine dair bilgiler yer almaktaydı. Onun yani Mustafa Kemal Atatürk’ ün tek isteği, kendisinden sonra da yükselen ve ileri medeniyetler arasında kendisine yer edinmiş bir millet oluşturmaktı.

  ŞİKAYET BİLDİR!

Cevaplar

Cumhuriyet 1923 te kurulmustur
1a1a kullanıcısının avatarı 1a1a 06.10.2013 Teşekkürler (1)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Cumhuriyet millet tarafından seçilen parlamentoya dayanan ve başındacumhurbaşkanı olan siyasî bir rejim şekli. Hemen bütün ülkelerde tek ortak yanı, devlet başkanlığı makâmının babadan oğula veya âile yakınlarına mîrâs kalmamasıdır.
cerenblmn kullanıcısının avatarı Cerenblmn 06.10.2013 Teşekkürler (1)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • cimi2013 kullanıcısının avatarı cimi2013 06.10.2013

  daha fazla

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • cerenblmn kullanıcısının avatarı cerenblmn 06.10.2013

  Siyasî bir rejim olarak cumhuriyet, halka dayanan, gücünü halktan alan bir devlet şeklini ifade eder. Dolayısıyla iktidarın millete ait olduğu bir sistemdir. Bu sebeple cumhuriyette egemenlik bir kişi veya zümreye değil, toplumun bütün kesimlerine aittir. Bu anlamda, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin temel organlarında görev yapan kişilerin seçimle işbaşına geldikleri, bunların belirlenmesinde veraset sisteminin kesinlikle rol oynamadığı bir hükümet modelini benimser.

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • cerenblmn kullanıcısının avatarı cerenblmn 06.10.2013

  Kısaca Cumhuriyet; Ulusun, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığı ile kullandığı devlet biçimi.

  ŞİKAYET BİLDİR!

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor