Soru

Fiziğin diğer bilimlere katkısı?

gönderen Ytekcam

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Ytekcam kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

1
Angelariola7 cevapladı
Fizik kimya ilişkisi

Fizik bir doğa bilimidir ve evrende her şeyi inceler zaten fizikçilerin en önemli özelliği meraklı olmalarıdır evrendeki her şeyi merak ederler ve incelerler bu yüzden birçok alanla doğrudan ve dolaylı yollardan mutlaka ilişkisi vardır.
Modern fizik olarak adlandırılan göreceli ve kuantum tabanlı fizik anlayışlı temel bilim dalları olan fizik kimya biyolojinin ortak alanlarının gelişmesini sağladı.
maddenin katı sıvı ve gaz hallerini en derin ayrıntısına kadar inceleyen ve termodinamik yasalarını kullanan kimyanın alt alanı fizo kimya modern fizikten fazlası ile etkilendi. maddenin en küçük yapı taşları olan madde taneciği ve kuantum kimyanın ilgi alanına girdi.

Fizik biyoloji ilişkisi

Fiziksel bilimlerin geliştirdiği bilgisayarlar, tıpta da çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. İç organların net ve ayrıntılı olarak görüntülenip incelenmesinde ; kan ve idrar tahlili gibi biyokimyasal analizlerde vb. çalışmalarda bilgisayar kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Böylece daha kısa sürede kesin sonuçlar gidilebilmektedir. Termik kamera denilen vücut ısısına duyarlı kameralarla uzak alanlarda canlı varlıkların bulunup bulunmadığı saptanabilmektedir. Böylece , bilim ve teknolojideki biyoloji biliminde bilgi patlamasına neden oluşmuştur. Ameliyatlarda yaranın dikilmesi ve iyileşmesi önemli bir sorundur. Ayrıca dikiş izi kalmaktadır. Oysa günümüzde çoğu zaman yaraların için lazer ışınlarından yararlanılıyor. Böylece hem yaralar kolay iyileşiyor hem de dikiş izi kalmıyor.

Fizik coğrafya ilişkisi

coğrafyanın fizik ile ortak yanı olarak yerçekimi, merkez kaç kuvveti, hareket, güç ve enerji konu başlıklarını örnek olarak verebiliriz.

Fizik astronomi ilişkisi

Astronomiye Bu Evrimler Zinciri Açısından Bakarsak, Astronomi; Fizik, Kimya, Jeoloji, Biyoloji Ve Bir Bilim Dili Olan Matematik Ve Geometri Gibi Disiplinleri Bünyesinde Toplayan Bir “bilimsel Disiplinler Topluluğu"dur. Bu Nedenle Fen Bilimlerini Astronomiden Ayrı Düşünmek Mümkün Değildir.
 • 5 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (0)
 • oy ver

Yorumlar

 • o zman şunu yazabilirsin hepsini barındırıyor ve ayriyeten kısaAngelariola7
  şikayetim var!
 • Aslında bütün bilim dalları birbiriyle ilişkilidir Bir bilim dalında yaşanan gelişme bütün bilim dallarını etkilemektedir Örnek vererek açıklayabiliriz Optik araçlar geliştirilmeden önce hücre, bakteri ve virüsler tam olarak ifade edilemiyordu Fiziksel olarak Optik araçlar yapıldıktan sonra biyolojik olarak birçok buluş yapılabilmiştir Hücrenin yapısını, bakteri çeşitlerini bu sayede daha iyi anlayabildik Çeşitli hastalıklara karşı çözümler bu sayede geliştirilebildi Ses dalgalarında yaşana geliAngelariola7
  şikayetim var!
 • Ses dalgalarında yaşana gelişmeler sonucu anne karnındaki bebek 3 boyutlu olarak izlenebilmektedir Eletromanyetik dalgalar ilk olarak radyoda kullanılırken daha sonra televizyonda, uzaktan kumanda da şimdilerde ise cep telefonlarında kullanılmaktadır
  Matematiksel olarak çözülemeyen bazı problemlerin sonucu deneysel olarak ta bulunabilmektedir

  6Angelariola7
  şikayetim var!
 • çok saol :))Ytekcam
  şikayetim var!
 • bişey değilAngelariola7
  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...