×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-11-12T16:58:03+00:00

Kelimeler, metin içindeki değerini, diğer kelimelerle kurduğu ilişkiden alır. Bu, satranç tahtasındaki taşların, değerini diğer taşlarla kurduğu ilişkiden almasına benzer. Satranç taşlan ile dama da oynayabiliriz. Ancak "şah" artık şah olmaktan çıkmıştır ve taşların önemlilik sırası sebebiyle değerleri de değişmiştir. Dama taşlan ile satranç da oynayabiliriz. Ancak o zaman şah ve fili karıştırmak da kolaylaşacaktır.

Bu örneği bir metne uygularsak; karşımıza, alışılmış bağdaştırma ile alışılmamış bağdaştırmanın, kelimeleri metin içinde yapım ve işletme ekleri ile kullanmanın, kelimeye gerçek, mecaz, kinayeli anlam yüklemenin (bağlam) önemi çıkar.

4 3 4
2012-11-12T16:58:50+00:00

BAĞLAŞIKLIK VE BAĞDAŞIKLIK

Cümlede anlamın oluşmasında söz ve söz gruplarını birleştiren dil bilgisi kurallarının rolü olduğu açıkça ortadadır.

Bu kurallar metnin dışında vardır ve kullanılan dile aittir. Farklı anlam birimlerini ifade eden söz gruplarının metin ve cümle içindeki ilişkisi de “bağdaştırma” olarak tanımlanır. Anlamın oluşmasında iletişimin gerçekleşmesini sağlayan her öğenin rolü vardır. Bu öğeler değiştikçe cümle de değişir. Yani gönderici, alıcı, kanal, şifre, konuşulan yer ve zaman anlamı belirler. Ayrıca cümledeki öğeler arasındaki dil bilgisi bağlantısı da anlamı belirleyen faktörler arasındadır. Bu bağlantı, “bağlaştırma”dır.

Bağlaşıklık; metin yüzeyindeki dil bilgisel bağlantıyı anlatır.

Gönderim, eksiltme ve değiştirme, bağlaçlı bağlaşıklık boyutlarında kullanılır.

Gönderim, metin içindeki bir birimi onunla ilgisi olan dil bilgisel bir birime gönderme yaparak bağlama işidir.

“Tarih milletlerin yaşantısına ayna tutar. Millet kendini (yaşantısını) burada (tarihinde) apaçık görür. Biz (milletler) geçmişi ve bugünü karşılaştırınız. Bugüne bakarak, oraya (tarihe) sorular sorarız.”

Yukarıdaki metin içinde yer alan altı çizili kelimeler dil bilgisi birimidir; bunlarla, parantez içindeki kelimelere gönderme yapılarak bağlaşıklık sağlanmıştır. İyelik ekleri de gönderim öğesidir.

Eksiltme, metin bütünlüğü içinde, daha önce kullanılan bir öğenin (kavramın, sözün) metin yüzeyinden çıkartılmasıdır. Bilgi tekrarını önleyen eksiltme, okuyucunun kolaylıkla çıkaracağı şekilde düzenlenmelidir. Eksiltilen öğe, metinde kullanılan kelimelerle ve kelimeler üzerindeki eklerle bağlaşıktır. Metin yüzeyinden çıkartılması gereken öğe eksiltilmezse, cümleden kesinlik, olasılık, kuşku gibi anlamlar çıkar.

“(ben) Yürüyorum suda. Yürü yürü, su (benim) belime  geliyor ancak. Sonunda (su) (benim) boyuma ulaştı, (benim) çeneme dayandı. (ben) Durdum, baktım uyanan dünyaya. Kumsalda tek kişi yok. Denizde de (tek kişi yok). Bana bırakmışlar denizi. Birazdan dolarlar (kızlar, erkekler, çocuklar, yaşlılar). O zaman kaçarım ben de.”

Oktay Akbal’ın yukarıdaki metninde, parantez içindeki öğeler yazılmamıştır. Altı çizili ekler ve kelimeler, eksilen öğelerle bağlaşık adı verilen ilişki içindedir.

Değiştirme, metin içindeki bilgiyi ikinci kere kullanmak gerektiğinde onu “öyle, böyle, bunu, onu” gibi kelimelerle değiştirerek cümleler arası bağlaşmayı sağlamaktır.

“Atatürk, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” demiş. Cehaletin kötülüğünü anlatmak için böyle söylemiş.”

“Babam, kitap okuma alışkanlığım küçük yaşta kazanmış, çok değerli romanları lise öğrencisiyken okumuş. Bize öyle söylüyor.” cümleleri gibi.

Bağlaçlı bağlaşıklık, algılamadaki farklılıkları en aza indirmek, cümlede veya cümleler arasında sebep-sonuç, karşılaştırma, çeldiricilik, zaman vb. anlam bağları kurmak için bağlaçlı bağdaşıklığa başvurulur (Bu konuda, edatlar ve kimi durumda zarflarla yapılan anlam bağlantıları da bağlaçlı bağla-şıklık sayılır.). Örnekler:

“Lodos bütün gece kudurmuş durmuş, sabaha doğru yalan söylemiş gibi birden usanıp durulmuştu.” (Zaman ve benzerlik anlamlı bağdaşıklık)

“Gözlük camlarını silmiş de öyle bakıyor gibi olur insan.” (Benzerlik anlamlı bağlaşıklık)

“Suları hiç telaşsız; ama motor gibi kulaçlamaya başladı.” (Karşıtlık, çeldiricilik anlamlı bağlaşıklık)

“Yaratıcı düşünce için insanın hayatına inanması şarttır.” (Amaçlı bağlaşıklık)

“Özgür düşünceyi yaratan ve geliştiren Batı bu yüzden özgür düşünce uğruna çok kurban vermiştir” (Neden-sonuç anlamlı bağlaşıklık)… gibi.5 4 5
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir