Soru

Tarihi süreçte türkçenin dönemleri nelerdir ????

gönderen Cloebratz98

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Cloebratz98 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
En İyi Cevap! Kubra23291 cevapladı
Eski Türkçe Dönemi
Batı Türkçesi 
Kuzey Doğu(orta) türkçesi 
Çağdaş Dönem Türkçesi 
Birde bunların alt başlıkları var 
 • 1 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (12)
 • oy ver Seviye: 4, Oylar: 9

Yorumlar

 • seda640 kullanıcısının avatarı alt başlıklarını yazar mısın rica etsemSeda640
  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Mahmutcan401 cevapladı
Bir dilin konuşma dili ve yazı dili olmak üzere iki yönü vardır. Özel bir çalışmayla günlük dile ait konuşma metinleri tespit edilmediği sürece konuşma dilinin tarihî gelişimi, inceleme alanı dışında kalır. Ancak günümüzün teknik imkânlarıyla video kasetlerine, ses bantlarına, CD, VCD ve DVD’lere kaydedilen konuşmalar, ileri bir tarihte konuşma diliyle ilgili çalışmalara malzeme oluşturabilir. Yazı dilinin tarihî gelişimi ise, ancak o dile ait yazılı metinlerle takip edilebilir. Metinlerle takip edilemeyen dönemden öncesi için birtakım tahminlerde bulunmak mümkün olmakla birlikte kesin bilgi vermek zordur.
Konuşma dili
Konuşma dili, günlük hayatta diğer insanlarla iletişim kurmak için konuşurken kullandığımız dildir. Bu dil, doğal olduğu için konuşurken cümlemizin kurallı olup olmadığına, kelimelerin doğru sıralanıp sıralanmadığına, söyleyişin doğru olup olmadığına pek dikkat etmeyiz. Bu sebeple zaman içinde, bölgeden bölgeye değişen birtakım söyleyiş farklılıkları ve kelime farklılıkları ortaya çıkar. Bu farklılıkların tarihî süreç içinde, bölgelere göre geçirdiği maceradan o dilin lehçeleri ortaya çıkar.
Lehçe, bir dilin değişik bölgelerde, aynı dil grubuna dahil kişiler tarafından konuşulan değişik biçimidir. Lehçede kelime farklılıkları, ses ve yapı yönüyle ayrılıklar bulunur. Türkçe, diğer dillere göre oldukça geniş bir alanda çok hareketli bir macera geçirdiği için Türkçenin yirmi civarında lehçesi vardır. Türkçenin tarihî lehçeleri olan Yakutça ve Çuvaşça bugünkü lehçelerle -ayrı bir dil olduklarını düşündürecek kadar- çok büyük farklılıklar gösterirler. Türkmence, Özbekçe, Gagavuzca, Kazakça, vb. Türkçenin bugünkü lehçelerindendir.
Türk dili, lehçelerine göre;
 • 4 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (5)
 • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...