Cevaplar

2012-11-14T19:32:16+02:00

Hazır birimlerin seçiminde sağlık ve güvenlik açısından uygunluk kontrol edilmelidir. Farklı amaçlar için üretilen malzemelerin hazır birim olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Örneğin; pipet, kibrit çöpü vb. malzemelerin üretim amaçlarının asla düzen oluşturmak olmadığı hatırlanmalıdır.

Düzen kuşağı etkinliklerinde öğrenciler başlangıçta hangi düzeni oluşturacağına karar vermemelidir. Ortaya çıkacak düzen, arama ve deneme çalışmalarının sonucunda kendiliğinden ortaya çıkmalıdır. Örneğin; Öğrenci çalışmasına takı, ağaç, çiçek, ev eşyaları vb. yapacağım diyerek başlamamalı ve sonucu bunlara benzer ürünler olan çalışmalar kabul edilmemelidir.

Düzen kuşağı etkinliklerinde ortaya çıkan düzenin bir hacmi olmalı ve dengede durabilmeli, çoğalmaya imkân vermeli, tekrarlayan birimler açık ve anlaşılır olmalıdır. Zemine yapıştırılarak çalışılmamalıdır. Düzene gitmede kullanılan geometrik biçim orijinal formunu korumalı, şekil değişikliğine uğramamalıdır.
Düzen Kuşağı Örnekleri

Düzen Kuşağı Çalışmaları ( Beylikdüzü)

6. Sınıf Örnekleri 7. Sınıf Örnekleri 8. Sınıf Örnekleri
Düzen Oluşturalım 1 Birimden Bütüne 1 Bütünde Farklılık 1
Düzen Oluşturalım 2 Birimden Bütüne 2 Bütünde Farklılık 2Öğrencilere birimlerin birleştirilmesinde yapıştırma ve geçme tekniklerini kullanmaları için fırsat verilmelidir. Öğrenciler, düzene gitmede

yaptıkları arama ve deneme örneklerini tasarım günlüklerine aktarmalıdır.

Düzen kuşağı etkinliklerinin yalnızca kâğıt kesmek ve yapıştırmak olduğu algılanmamalı, yaratıcı düşüncenin geliştirmesine,

bireysel farklılıkların ve yaratıcılıkların ifade edilmesine fırsat veren birer araç olduğu unutulmamalıdır.


Düzen kuşağı etkinlik örnekleri (birimden bütüne, bütünde farklılık)

1 5 1
2012-11-14T19:32:25+02:00

anlamadım? nasıl bişey ............

0