Cevaplar

2013-10-30T18:25:53+02:00
Kendilerini kötü hissederler 

ailenin ona yakın durması durumunda  sağlıklı bir yaşlılık geçirirler

0
En İyi Cevap!
2013-10-30T18:26:38+02:00
Fiziksel değişimlerin yanı sıra, çok sayıda psikolojik ve sosyal faktörler yaşlılık döneminde etki sahibidir. Bu faktörler arasında; ekonomik problemler, emeklilik, çocukların evden ayrılması, yakınların kaybı ve sosyal rollerde azalma gibi çeşitli yaşam olayları bulunmaktadır. 
Yaşlılıkta; derinin incelmesi ve esnekliğini yitirmesi, boyun kısalması, kas kuvvetinin azalması, kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak kemik yoğunluğunun azalması, görme ve işitmede problemler gibi çok sayıda fiziksel değişimler gözlenmektedir. 

Yaşlılık  tanımında diğer bir kriter de kronolojik yaşlanma dır . Gelişmiş ülkelerin önemli bir kısmında emeklilik yaşı olan 65 yaş, yaşlılığın başlangıcı olarak kabul edilirken, Birleşmiş Milletlerin yaşlılıkla ilgili yayınladığı raporlarda 60 yaş kronolojik yaşlanma sınırı olarak belirtilmektedir. 

Kültürel etkenler açısından; yaşlılığa verilen değer ve önem kişinin yaşadığı kültüre göre değişebilmektedir. Örneğin, Kuzey Amerika’da daha çok gençlere önem verilirken, Çin’de yaşlılar daha saygın görülmekte ve yaşlıların tecrübelerine daha fazla önem verilmektedir. Gençliğin ön planda tutulduğu, yaşlılara fazla önem verilmediği ve ilgilenilmediği toplumlarda; bireyler kendilerini daha erken yaşlarda “yaşlı” hissetmektedirler.

2 3 2