Cevaplar

2012-11-14T20:31:07+02:00

Anneler Günü. Bir ansiklopedide bu günle ilgili şu açıklama yer alıyor: “Eski Yunan’daki annelere tapınma âdetinden gelen bir kutlamadır. Annelere tapınma, Anadolu’da 15 Mart’ta Tanrıların Anası olan Kibele ya da Reia onuruna yapılan resmi törenlerle gerçekleştirilirdi” (The Encyclopaedia Britannica, 1959, 15. Cilt, s. 849).

 

Sevgililer Günü. Bir ansiklopedi şu bilgiyi veriyor: “Sevgililer günü, isimleri Valentine olan iki şehit Hıristiyanın anısına yapılan şenlikten gelir. Fakat bu âdetler . . . . büyük ihtimalle eski Roma’da her yıl 15 Şubat’ta kutlanan Lupercalia bayramıyla bağlantılıdır. Bu bayram, Roma’nın kadın ve evlilik tanrıçası Juno ve doğa tanrısı Pan’ın onuruna kutlanırdı” (The World Book Encyclopedia, 1973, 20. Cilt, s. 204).

 

Yılbaşı Kutlamaları. Yılbaşı kutlamalarının tarihi ve bununla bağlantılı âdetler ülkeden ülkeye değişir. Bir ansiklopedide bu kutlamanın kökeni hakkında şöyle deniyor: “Roma yöneticisi Julius Caesar, MÖ 46’da 1 Ocak tarihini Yılbaşı olarak belirledi. Romalılar bu günü, kapıların ve başlangıçların tanrısı Janus’a adamıştı. Ocak ayının İngilizce karşılığı olan January kelimesi, bir yüzü ileriye, diğer yüzü geriye bakan, iki yüzü olan Janus’un isminden gelir” (The World Boo

0