Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-15T14:41:24+02:00

Binlerce nedenim var yaşamaya. Yenmek için her günki umutsuzluğu, silkinmek için üzerimdeki uyuşukluktan koşmak için umudun ayak izinde ve “Merhaba” demek için yeni bir güne.Her sabah güneşi gördüğümüzde gülümseyebiliyoruz. Ardından başlıyoruz yaşam duvarımızı örmeye. Hammaddesi sevgi olan harcımızın içine biraz umut, birazda gözyaşı katıyoruz. İyice karıştırıyoruz zaman havuzunda. Ustası olabiliyorsak duvarımızın, kazanıyoruz. Başkasına bırakmışsak boyun eğiyor, razı oluyoruz.Gülümseyebiliyorsak her şeye, ne mutlu bize. Her türlü olumsuzluğu süngerle çekip atabiliyorsak yaşamımızdan, yaşlısıyla, çocuğuyla, kadınıyla, erkeğiyle “İnsan” olduğu için,ne mutlu...Elinde baston, yerleri yoklayarak yürümeye çalışan siyah gözlüklü, gözleri görmese de kalpleri gören insanların koluna girip karşıdan karşıya geçebiliyorsak eğer, “yaşıyor” ve “yaşatıyoruz” demektir. Dostlarımızla ortak bir paydada çözebiliyorsak yaşamla ilgili problemlerimizi, kırabiliyorsak karamsarlık çemberini ve ıslanabiliyorsak sevgi yağmurlarında birlikte çözüm olabiliyoruz demektir en karmaşık sorunlara.

Görme ve ortopedik engelliler en çok mimari sorunlardan etkilenirler. Nedir bu sorunlar derseniz, kaldırımların yüksek olması, mekanlarda rampa, asansör olmaması, kaldırımdan yola geçerken rampa olsa da önüne parkedilen araçlar nedeniyle, rampanın işlevini gör(e)memesi, mekanlarda engellilere uygun wclerin olmayışı,olsa bile işlevini görememesi, özellikle görme engelliler için eğitim ekipman/kaynaklarının yetersiz oluşu,toplumun engelliyi yetersiz görmesi...

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-15T14:41:34+02:00

Bilindiği üzere toplumların yüzde 10’undan fazlasını engelliler oluşturur. Bu oranı toplumun geriye kalan yüzde 90lık kısmıyla kıyaslarsanız, engelliler küçük bir kesim sayılabilir. Fakat toplumların içinde yer işgal eden bir kesim olarak düşünürseniz de hatırı sayılır bir büyüklüktür. İşin ilginci, küçük bir parça gibi gözüken yüzde10luk bu kesimin; görme engellilik, işitme engellilik, zihinsel engellilik, otizm, hiperaktivite, öğrenme güçlüğü, cerebral palcee gibi birçok alt gruptan oluştuğunu da unutmamak gerekir. İşte bu kadar farklı ve çeşitli olmaları nedeniyle,  engelliler toplumda yeteri kadar bilinmezler. Bence engellilerin yaşadığı en büyük sorun, toplumun engellileri yeteri kadar tanımamasından kaynaklanır.

0