Cevaplar

2012-11-15T18:45:39+02:00

                                                                                                                                                                                                                                             www.turkbiyoloji.com

-solunum olayını canlıların gerçekleştirmesinin temel sebebi canlıların ihtiyacı olan ATP enerjisini üretebilmektir.Çünkü ATP olmadan canlı enerji gerektiren olayları gerçekleştiremez ve yaşayamaz(ör -protein sentezi-enzim sentezi)

-solunumda açığa çıkan bu ATP enerjsi yediğimiz besinlerin yapısında bulunan kimyasal enerjidir.bu besinlerdeki enerji solunum olayı ile ATP enerjisine dönüşür canlılarda bu enerjiyi kullanır.Yeteri kadar besin alamadığımız zaman güçsüz düşmemizin sebebi budur.

-peki besinlerin yapısına bu kimyasal enerji nerden gelir.çünkü enerji yoktan varolamıyacağına göre.besinlerin yapısına bu kimyasal enerji fotosentez olayı sayesinde katılır.

Fotosentezle ışık enerjisi besinlerin yapısındaki kimyasal bağ enerjisine dönüşür bu kimyasal bağ enerjiside besinleri  yediğimiz zaman besinlerin solunumda kullanılması ile ATP enerjisine dönüşür.

-ister oksijenli ister oksijensiz solunum olsun bu olaylar sırasında ortam ph azalır yani ortam asitleşir.Çünkü oksijenli solunumda ve etil alkol fermantasyonunda CO2 laktik asit fermantasyonunda ise laktik asitten dolayı ortam ph ı azalır.

-oksijenli solunum sonucu besinler CO2 ve H2O ya kadar parçalanır.Bu yüzden besinler iyice parçalandığı için daha çok ATP üretilir(besinlerin yapısındaki kimyasal bağ enerjisini hatırladınız mı ne kadar çok bağ parçalanırsa okadar çok enerji açığa çıkar)

-Oksijensiz solunum sonucu daha az enerji üretilir besinler tam olarak parçalanmadığı için

-Oksijensiz solunum sonucu H2O oluşmaz eğer bir solunum olayında H2O oluşuyorsa bu solunum oksijenli solunumdur.

-oksijenli solunum sonucu su oluştuğu için hücrenin ozmotik basıncı azalır

-bir solunum sonucu C02 oluşuyorsa bu solunum çeşidi hakkında kesin bir şey söleyemeyiz.Çünkü oksijenli solunumdada etil alkol fermantasyonundada CO2 açığa çıkar.

-Bir solunum olayında CO2 oluşmuyorsa bu solunum Laktik asit fermantasyonudur çünkü laktik asit fermantasyonunda CO2 açığa çıkmaz

-Tüketici(hetetrof)canlılar organik molekülleri inorganik moleküllere çevirebilir ama(oksijenli solunum),inorganik maddelerden organik madde üretemez(fotosentez-kemosentez)Çünkü inorganik maddelerden orgenik madde üretimini sadece üretici(ototrof)canlılar yapabilir)

-tüm canlılarda glikoliz evresi görülür.Çünkü glikoliz oksijenli ve oksijensiz solunumun ortak tepkimesidir.

-Tüm canlılarda glikoliz görüldüğüne göre glikolizde gerçekleşen tüm olaylar tüm canlılarda görülür(örneğin-substrat düzeyinde fosforilasyon ile ATP sentezi,NAD molekülünün NADH2 şeklinde indirgenmesi)

-Oksijensiz solunumun glikoliz evresinden sonra(son ürün oluşumu evresi) farklı enzimler görev aldığından bazı canlılarda laktik asit bazılarında ise etil alkol oluşur.

-Oksijensiz solunumun son ürün evresinde ATP üretimi olmaz ATP oksijensiz solunumda sadece glikolizde üretilir.Son ürün evresinin gerçekleşmesinin sebebi NAD molekülünü tekrara tekrar kullanabilmel içindir.

-Oksijensiz solunumda NAD molekülü glikolizde indirgenir ,Son ürün oluşumunda yükseltgenir(solunum şemasına bakınız)

-Oksijenli solunumda ise NAD molekülü glikoliz,krebse hazırlık,krebs devrinde indirgenir ETS de ise yükseltgenir(oksijenli solunum şemasına bakınız)

-bir solunum olayında FAD mlekülü FADH2 şeklinde indirgeniyorsa bu solunum olayın kesinlikle oksijenli solunumdur(Çünkü oksijensiz solunumda FAD molekülü oluşmaz.FAD oksijenli solunumda krebs devrinde indirgenir sadece)

Bir solunum olayında NAD molekülünün görülmesi veya indirgenmesi bu solunumun çeşidi hakkında kesin bilgi vermez çünkü NAD oksijensiz solunumdada oksijenli solunumdada görülür(Soruda krebsde NAD indirgenmesi derse tabiki oksijenli solunumdur çünkü krebs sadece oksijenli solunumda görülür.bu tür ayrıntılara dikkat edin)

Bir solunum olayında oksidatif fosforilasyon ile ATP sentezi diyorsa bu solunum olayı kesinlikle oksijenli solunumdur.Çünkü oksidatif fosforilasyon ile ATP sentezi sadece oksijenli solunumun ETS basamağında gerçekleşir.

-Oksijensiz solunumda sadece substrat düzeyinde fosforilasyon ile ATP sentezi vardır oksidatif fosforilasyon ile ATP sentezi olmaz.

-oksijenli solunumda ise glikoliz ve krebsde substrat düzeyinde fosforilasyon ile ETS de ise oksidatif fosforilasyon ile ATP sentezi olur.

-Solunum olayonda sadece ATP değil aynı zamanda ısı da açığa çıkar.bu yüzden solunum gerçekleşen yerde sıcaklık artabilir.

-oksijenli solunumda organik maddeler inorganik maddelere dönüşür.(glikoz CO2 ve H2O ya kadar parçalanır)

-Solunum olayı hidroliz(sindirim) veya dehidrasyon olayı değildir.solunum başlı başına ayrı bir olaydır.

-oksijenli solunum olayı bütün canlılarda mitokondride gerçekleşmez bakteri gibi prokaryotik olup oksijenli solunum yapan canlılarda mitokondri bulunmaz.oksijenli solunum yapan bakterilerde mezozom vardır.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                  www.turkbiyoloji.com

 

0