lütfen şu metni çevirin.

Have you ever looked along a smooth road in hot weather and seen what appears to be a stretch of water where none exists? This is a mirage. It is caused by the air being heated in such a way that hot layers of air lie under cold layers. The cold air is thicker than the hot air and this causes light passing trough the layers to be bent. This bending gives the illusion of water, or even sends a picture of the scene many miles away.
Mirages often occur in the desert. Lakes are seen where there is really nothing but sand. And sometimes images of towns and palm trees appear and taunt the thirsty traveller. The same thing happens at sea, when ghostly ships are seen floating in the sky.
It is easy to tell a mirage from the real thing, however, because the objects in it are all upside down. This is caused by the way the rays of light are bent.

Dipnot:
Google çeviri kullanmayın o saçma sapan şeyler çıkarıyo.

yerindibinot:
(Saçma olmasın. bilmiyosan yazma başkasının şansını önleme)

1

Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-15T19:33:46+02:00

Hiç sıcak havalarda düz bir yol boyunca baktı ve hiçbiri mevcut su bir streç gibi görünen gördün mü? Bu bir serap olduğunu. Bu hava bu şekilde ısıtılarak neden olduğu soğuk katmanları altında hava yalan sıcak katmanları.Soğuk hava sıcak hava daha kalın ve bu tabakalar bükülebilir için ışık geçen oluk neden olur. Bu bükme su yanılsamasını verir, hatta binlerce kilometre uzaklıkta sahnenin bir resmini gönderir.
Çölde sık meydana Mirages. Ama kum bir şey gerçekten var olduğu Göller görülmektedir. Ve bazen ilçe ve palmiye ağaçları görüntüleri görünür ve alay susuz gezgin. Hayalet gemiler gökyüzünde yüzen görülen zaman aynı şey, denizde olur.
İçinde nesneler hepsi baþaþaðýdýr çünkü, gerçek şey bir serap söylemek kolaydır. Bu ışık ışınları bükük bir şekilde neden olur.

1 1 1