Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-11-02T20:24:50+02:00
Bölünme sonucu oluşan tek hücreli organizmaların müsilaj madde içinde bir arada kalmaları ile oluşurProtistalarda daha çok kamçılılarda görülürTek ve çok hücreliler arasında geçiş formu oluştururEn basiti Gonium en gelişmişi Wolvox’turGonium kolonisi4-6 hücreli koloniledirHücreler arası iş bölümü yokHücre koloniden ayrılıp bağımsız yaşayabilirPandorina Kolonisi8, 16 veya 32 li hücre kolonileri şeklinde olabilirHer hücre bireysel yeteneklerini korur.Özelleşme ve iş bölümü yoktur.Koloni dağılacak olursa hücreler yaşamlarına bağımsız olarak devam edebilir.Volvoks Kolonisi1000 – 3000 arası hücreden oluşan koloniler şeklinde bulnurlarHücreler bağımsız olmayıp aralarında sitoplazmik bağlantılar taşır.Hücreler arasında farklılaşmalar görülür.Hücreler arasında farklılaşma ve işbölümü görülür.En dış kısımda yer alan hücreler korunma, beslenme (fotosentez) ve kamçıları ile koloninin hareketinden,En iç kısımda yer alan bazı hücreler de üremeden sorumludur.Ön arka kavramı gelişmiştirİlk ölüm ve ceset oluşumu görülürİlk vücut ve üreme hücresi farklılaşması görülürDokulaşma yoktur.Wolvox kolonisi üç tip hücreden oluşur:
a) Dış ön kısımdaki hücreler: Küçük , kloroplastlı, kontraktil koful taşıt, kamçılı ve büyük göz lekeleri var. Beslenme, hareket ve bakterinin korunmasını sağlarlar.
b) Dış arka kısımdaki hücreler :Büyük , kloroplastlı, kontraktil koful taşıt, kamçılı ve küçük göz lekeleri var. Beslenme, hareket ve bakterinin korunmasını sağlarlar.
c) İç kısımdaki hücreler: Koloni içine göçen akra kısımdaki büyük hücrelerdir. Kamçısızdır.Kontraktil koful ve göz lekeleri vardır. Hem eşeyli, hem de eşeysiz üremeyi gerçekleştirirler.
Organizasyon olarak çok hücrelilik
Çok hücreli canlılarda canlıyı meydana getiren her bir hücre belirli bir işi daha iyi yapabilmek için özelleşmiş, bu sırada bazı genel yeteneklerini kaybetmiştir. Özelleşmiş hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur.
Özelleşmenin Faydaları:
Daha az enerji harcayarak daha kısa sürede, daha verimli işBüyüklüğün artması ile korunma şansının artmasıUygun olmayan durumlarda hayatta kalma şansının artmasıÖzelleşmeden Doğan Bazı Sorunlar ve ÇözümleriÇok sayıda hücrenin oluşturduğu kütlenin taşınması – Destek ve hareket sistemiİçerdeki hücrelerin çevre ile bağlantılarını yitirmeleri nedeniyle besin alımı – Sindirim sistemiHücresel solunum için gerekli oksijenin alınması ve oluşan CO2 ve H2O’nun atılması – SolunumSistemleşmeSu ve atık madde atımı – Boşaltım sistemiHücreler arası madde taşınması, güvenlik ve savunma – Dolaşım sistemiÜreme – Üreme sistemiSistemler arası ilişkiler, çeşitli dengelere ait ayarlar, – Endokrin sistemDuyarlılık, ani ve hızlı ve ortak tepki – Endokrinsorubak-bakteri kolonileri-kolonilerin özellikleri-bir hücreli koloni oluşturan ve çok hücreli organizmalarda hücresel organizasyon ve özelleşme örnekleri-bir hücreli koloni oluşturan çok hücreli organizmada özelleşme örnekleri-volvox kolonisinin özellikleri-Volvox kolonisi bir hücreli koloni oluşturan ve çok hücreli organizmalarda hücresel organizasyon ve özelleşme örnekleri

19 3 19
bu doğrumu ??
bu doğrumu ?? arkadaşlar
verdiğniz cevaplar doğrumu