Cevaplar

2012-11-15T20:16:02+02:00

şu an pek hatırlayamıyorum ama fen okulundan bakabilirsin

1 5 1
2012-11-15T20:28:34+02:00

Krebs çemberi ve ETS'de elektron taşınması, ökaryotik hücrelerin mitokondrileri içinde gerçekleşir. Çünkü bu iki kademede iş gören bütün enzimler mitokondri matriksi ve iç zar üzerinde bulunur. Bu enzimler aracılığı ile yoğun bir şekilde enerji üretilir. 
Krebs safhası, glikolizle meydana gelen piruvatın oksijen varlığında CO2 ve asetil koenzim A'ya dönüşmesinden sonra başlar. Bu esnada NAD de reaksiyona girerek NADH2
Krebs safhasındaki reaksiyonlarda ilk olarak asetil koenzim A dört karbonlu bir bileşik olan oksalo asetik asitle birleşerek altı karbonlu sitrik asiti oluşturur. Sitrik asitten sonra bir molekül CO2 nin ayrılması ile 5C'lu bir bileşik meydana gelirken, NAD2 aynı molekülden 2H+ alarak NADH ye dönüşür. 
Daha sonra bu beş karbonlu bileşikten bir CO2 ve iki H atomunun ayrılması ile 4C'lu yeni bir bileşik oluşur. Bundan sonrada substrat düzeyinde bir molekül ATP oluşur. ATP oluşumundan hemen sonra FAD ve NAD ikişer molekül H alarak 4C'lu oksalo asetik asiti oluşturur. Oksaloasetik asit yeni bir asetil - koenzim - A ile birleşerek tekrar krebs safhasına girer. şeklinde reaksiyondan çıkar.

0