Cevaplar

2016-10-08T18:30:11+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Balkanlarda etkili olan milliyetçilik akımı Atatük'ün siyasal alanda gelişmesine katkı sağlamıştır. Milliyetçilik akımını benimseyen atatürk milleti teşkilatlandırarak kurtuluş savaşının kazanılmasında rol oynamıştır.

Aralarında birlikte yaşama arzusu ve ortak bağları olan insanlar topluluğundan millet adı verilir.Ulusların varlığını ve bağımsız yapısını korumak ve bu şuuru gelecek nesillere aktarmak anlayışı ise milliyetçiliktir. Milliyetçilik ilkesi Türk inkılabının en önemli prensiplerindendir ve türk milletinin kaderini tayin eder. Milliyetçiliğin doğal bir sonucu milli birlik ve beraberlik duygusudur. Atatürk milliyetçiliği, üstünlüğünü reddeder. Milliyetçilik akılcılığı esas alır bilime ve fene dayanır.

Atatürk'ün milliyetçilik anlayışı millet içerisindeyim din ayrımı yapılmasından dolayı laik yapıdadır. Atatürk milliyetçiliğinin amacı milletin huzuruna ve yükselmesini sağlamaktır. Milliyetçilik ulusal bağımsızlığı savunur. Atatürk milliyetçiliği milli çıkarları,kişi ve zulme çıkarlarının üzerinde tutmayı nesiller arasında sağlam bağlı bağ kurmayı hedefler. Türk milliyetçiliği 1924 ve 1961 anayasa- larında Türk milletini bütün fertleriyle kaderde kıvançta ve tasada ortak kurmak bölünmez bir bütün haline milli bilinç ve ülke etrafında toplanmak ifadesi ile açıklanmıştır.

Kurtuluş Savaşı Milliyetçilik ilkesi esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Atatürk milliyetçiliği sınıf ayrımına karşıdır dil, tarih ve kültür gibi ortak bağları olan insanlar arasında sosyal dayanışmayı arttırmaya hedefler.
5 4 5