Cevaplar

2012-11-16T15:37:33+02:00

dna modeli olabilir...............................................

0
2012-11-16T15:37:35+02:00


Projenin Amacı: Silaj yeminin yapımında kullanılan antifungal-antibakteriyal etkileri saptanmış sütasidi bakterileri ve üzümün üzerinde doğal olarak bulunan Pichia türü mayaları kullanarak ,antagonizm mekanizmasıyla meyve-sebzelerin çürümesine neden olan bakteri ve mantar faaliyetlerini geciktirmek.


2

Projenin Adı: Geleneksel Yöntemle Oğlak Mayasından Peynir Yapımı ve Etkili Olan Mikroorganizmaların Tanımlanması
Projeyi Hazırlayanlar: Oğuzhan Kucur, Eliz İlmeç
Danışman Öğretmen: Ayla Sezer, Aliye Özgür
Projenin Amacı: Oğlak şirdeninden geleneksel yöntemlere göre hazırlanmış maya ile peynir yapmak ve bu olayda etkili olma olasılığı olan mikroorganizma türünü tespit ederek saflaştırmak.


3

Projenin Adı: Karınca Toprağından Yoğurt Yapılır mı?
Projeyi Hazırlayanlar: Dilara Doğan
Danışman Öğretmen: Ayla Sezer, Aliye Özgür
Projenin Amacı: Karınca toprağında yoğurt mayalanmasına neden olan etkenin bakteri olup olmadığının saptanması, eğer bakteri ise hangi bakteri türü olduğunun saptanması.


4

Projenin Adı: Bilinçli Tüketici miyiz?
Projeyi Hazırlayanlar: Zeynelcan Yaray, Burakcan Koyuncu
Danışman Öğretmen: Ayla Sezer, Aliye Özgür
Projenin Amacı: MEF Lisesi öğrencilerinin gıda maddelerini satın alırken ve tüketirken sağlıkları ile ilgili riskler karşısındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının ortaya konması, böylece öğrencilerin tüketim alışkanlıklarının belirlenmesiyle bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlerin nasıl olması, hangi konularda olması gerektiğinin ortaya konulması

2 5 2