Cevaplar

2012-11-16T20:25:26+02:00

yaptım bunu ekle mesaj atıyım

tmm mı ekle

KONUŞMA

 Arkadaşlar biz  gezerek daha iyi öğrenileceğini savunacağız.

Gezerek öğrenmek okuyarak öğrenmekten  daha kolay ve kalıcıdır. Okul gezileri de  bu yüzden yapılır yani eğlenerek ve yaşayarak öğrenmemiz için .

Okuduğunuzu öğrendiğinizi sanabilirsiniz. Ama bir süre sonra büyük bir kısmını unuttuğunuzu görürsünüz. O zaman bu öğrenmek olmaz.  Ama gezerek ve görerek öğrendiğiniz bir bilgiyi unutmanız çok zordur, çünkü hafızanız bir fotoğraf makinesi gibi kayıt yapar.

Çok gezen bilgiyi yerinde görür ve öğrenir. Görmek başkadır. Gezerek öğrenmek birçok duyuya hitap ettiği için daha kalıcıdır. İnsan okuduklarını unutur , ama yaşadığını unutmaz.

Okumak daha kolay görünse de aslında değildir. Gözleri yorar ve okuduğunu anlamak için tam konsantrasyon gerekir. Hem sanki herkes okumayı sevecek değil ya. Okumayı sevmeyen kişiler bu sınıfta da yok mu?

Sınıfa soruyorum aranızda okumayı sevmeyenler olduğunu biliyorum, peki gezmeyi sevmeyen var mı?

Çürütme kısmında bişey bulamazsa

Okuyarak bilgiye kolay ulaşılabileceğini savunabilirsiniz ama bilgiye ulaşmak her zaman öğrenmeyi getirmez.

Deneyerek ve gözlemleyerek öğrenmenin daha kalıcı olduğu bilimsel bir gerçektir. Okuduğunuzu kısa zamanda unutabilirsiniz ama gözlemleyerek yani gezerek öğrendiğinizi unutmanız mümkün değildir.  İşte zaten öğrenmek de budur.

atıyım sana

en iyi seçersin artık

3 4 3
2012-11-16T22:51:45+02:00

Şimdi bir Münazara Yarışması olduğunu varsayalım ve konumuz ; ÇOK GEZEN Mİ ÇOK OKUYAN MI BİLİR şeklinde olsun.

Takımlardan birisi Çok Gezen Daha Çok Bilir ve diğer taraf ise Çok Okuyan Daha Çok Bilir şeklinde savunma yapacak olsunlar.

Gerçi bana kalsa Çok Gezerken Çok Okuyan daha çok bilir derim ama Münazara mantığı bellidir:) Savunmadığınız bir konuyu bile savunmak zorunda kalabilirsiniz.

Takımlardan birisi Çok Gezen Daha Çok Bilir tezini savunacak. Bunun için hangi argümanları ortaya koyabilir yazalım.

Çok Gezen insanlar bizzat hayatla iç içe olur.

İnsan okuduklarını unutur , ama yaşadığını unutmaz.

Çok Gezen bilgiyi bizzat yerinde görür ve öğrenir. Görmek başkadır. Gezerek öğrenmek birçok duyuya hitap ettiği için daha kalıcıdır.

Kitaptan okumak teorik bilgidir, gezmek ise bizzat pratik bir bilgidir ve en kalıcı öğrenme bizzat yaparak yaşayarak öğrenmedir. Keşfetmek, keşfedileni okumaktan daha yararlıdır, daha akılda kalıcıdır.

Münazara yarışması sırasında biraz rakibe zorluk çıkaracak ve rakibin tezini çürütecek bir yaklaşımda bulunacak olursak okuyan insan sadece okuduğuyla kalır ve  okuduğu şeyle ilgili bir fikir edinebilir ama gezen bir insan uygulamalı olarak öğrenir  yani bizzat yaşar diyebiliriz ve böylece rakibe bir zorluk çıkarabiliriz.

Çok gezen kişiler farklı insan ve kültürlerle tanışıp bilgi haznelerini büyültürler.

Taraflardan diğeri Çok Okuyan Daha Çok Bilir tezini savunacak. Bunun için hangi argümanları ortaya koyabilir bakalım ;

Münazarada önemli bir konu savunma yapmaktır. Ne kadar iyi savunma yaparsanız , karşı tarafa ne kadar az fırsat verirseniz ve ne kadar kuvvetli argüman geliştirirseniz o kadar iyi olacaktır.

Çok okuyan daha çok bilir başlığını savunan takım örnek olarak şu tezleri sunabilir ;

Ansiklopediyi açıp bir anda dünyanın öbür ucundaki bilgilere bile ulaşılabilir , işte bu yüzden insan ne kadar gezerse gezsin okumakla edindiği bilgileri edinemez, buna ömrü yetmez ki.

Kitaplardaki birçok bilgiye ulaşmak daha kolay olduğu halde gezmek uzun bir zaman alan ve her zaman mümkün olmayan bir durumdur. Bu nedenle gezmeden de iyi bilmek ve iyi öğrenmek mümkündür.

Gezmek yerine okursak kısa zamanda çok bilgiye sahip olabiliriz ve bunlar  kitaptan silinmez, unutursak bile yine açıp okuyabiliriz. Ama gezilen yerler unutulabilir.

Teorik bilgileri sadece ve sadece okumakla elde edebiliriz, okumadan gezmenin de bir faydası olmayacaktır.

Okumanın getirdiği hayal gücünü gezilen yerleri gören gözler ve klavuzlarlar bile oluşturamaz. İnsan sonuçta ne kadar çok yeri gezsede hep bi yerler eksik kalacaktır. Fakat insan okumayla gitmeyi hayal bile etmenin zor olduğu bir yer hakkından çok önemli bilgilere sahip olabilir.

3 3 3