Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-11-17T15:30:00+02:00

Okuma ve yazma kişiye büyük kolaylıklar sağlar İnsan daha önce başkalarından bölük pörçük, kulak dolgunluğu ile öğrenmek zorunda kaldığı bilgileri tek başına çeşitli kitapları okuyarak elde edebilirOkuma yazma bilmediği zamanlarda bir yakınına yazacağı mektubu, yazmayı bilen birine yazdırmak zorunda kalan insan, yazmayı öğrendikten sonra her dileğini kendi kalemiyle dile getirme mutluluğuna erer


Öğrenmenin en sağlam ve yararlı yolu, kişinin doğrudan doğruya bilgi edinmesidir Bu da okuyup yazarak gerçekleşirCumhuriyetten önceki yıllarda eski harfleri öğrenmek zor olduğu için okuma-yazma bilenlerin sayısı da çok azdı Öyle ki, bir ilçede ancak birkaç kişi okuma yazma bilirdiBüyük Atatürk, bilgisizliğin getirdiği kötülüklerin ulusu her alanda geri duruma düşüren nedenleri çok iyi değerlendirerek ulusa en kısa yoldan okuma yazma öğretmeyi amaç bildi Yeni Türk harflerinin iki üç ay içinde öğrenilmesi onun ne kadar haklı olduğunu gösterdiAtatürk’ün başlattığı okuma yazma seferberliğine iki üç yıldır yeniden hız verildi İki yılda üç milyona yakın yurttaşımız okuma yazma öğrenmiş bulunmaktadırBilgiyi, haberi ve toplumu yakından ilgilendiren sorunları gazete, dergi ve kitapları okuyarak öğrenmenin zevkine varan halkımız, Başöğretmenleri Atatürk’e minnet ve şükran duygularıyla doludur

2 5 2
2012-11-17T15:31:06+02:00

Okuma günlük hayatımızın, çalışmamızın, eğlencemizin en başta gelen işlerinden biridir. Bir doktor, bir öğrenci, bir hukukçu, bir iş adamı, bir yazar düşünelim. Nasıl ki öğrenci derslerini okuyup çalışmadan başarı kazanamazsa, bir doktor da yeni yayınları okumadan mesleğinde ilerleyemez. Hukukçu, iş adamı hiç olmazsa kendi mesleğiyle ilgili haberleri okumak zorundadır. Bir yazarın ise en büyük silahı, okumaktır. Çünkü okumadan yazılmaz. Çok çeşitli konuları bilmeden bu konularda ileri sürülen çeşitli fikirleri öğrenmeden başka yazarların eserlerini okumadan ne araştırma yazısı, ne roman, ne de hikaye, şiir yazılabilir.

Okul hayatında öğrencinin en büyük aracı en yakın dostu okumadır. Öğrenilecek şeylerin esası okumaya dayanır. Yalnız ders kitaplarını değil. Daha başka faydalı kitapları okumanın da öğrenimde büyük payı vardır.

Özellikle son dönemde kitap fiyatlarının aşağılara inmesi internetin yayılması ile birlikte okumaya ayırdığımız zaman ister istemez çoğalmaktadır. Okuma en basit anlamı ile insanın ufkunu genişletmektedir. Bir roman bizi yazarın hayal aleminde gezmemize bir araştırma ve ya bilgi kitabı ise o yazarın belki de yıllarını vererek oluşturduğu bilgi dağarcığına hemen ve zahmetsizce ulaşmamızı sağlar.

Bilgi çağında yaşadığımız bu dönemde eğer ki toplum olarak ilerlemek istiyorsak öncelikle teknolojik ve bilimsel gelişmelerden geri kalmamamız gerekiyor. Bunun içinde araştırma ve çalışma gereklidir. Bunları yapabilmek içinde ister istemez okuma yapmak zorundayız.

Ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede artık zaman darlığından ve büyük bilgi yığınları sebebi ile hızlı okuma kursları düzenlenmektedir. Hızlı okuma kursları ile bir romanın olmasa bile bir araştırma raporunun ve ya internet üzerinde bulduğumuz bir makaleyi hızlı bir şekilde anlayarak okumamız amaçlanmaktadır. Bu tarz çalışmaların yapılmasının tek bir sebebi vardır o da okuma olmadan insanoğlunun asla ilerleyememesidir.

Antik çağlarda dahi büyük kitaplıkları ve kütüphaneleri olmayan milletlerden günümüze ulaşan hemen hemen hiçbir şey kalmamıştır. İlerleme ve yakaladığımız döneme damga vurmak istiyorsak okuma alışkanlığını hayatımızın normal alışkanlıklarından biri haline getirmeliyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

bu kompozisyon ama günceden kastın ne anlamadım

1 5 1