Cevaplar

2012-11-17T19:55:45+02:00

bn söyliyim ama bunun özeti kolay kolay bulunamazzzz. bizede hoca söledi bn şimdi hla okuom

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-17T19:55:48+02:00

Sarıkamış Kar Bozgunu Kitabının Özeti

Halide Alptekin

· Yitik Hazine Yayınları

· Basım Tarihi : 01 - 2009

· Sayfa Sayısı : 224

Kitap Hakkında : Şanlı tarihimizde hüzünlü yapraklar da vardır ve belkide en unutulmazı, buzdan bir kor gibi yüreklerimizi dağlayan Sarıkamış Harekâtı'dır. Osmanlı'nın sağdan soldan cephelere koştuğu bir zamanda, 90.000 türk askerinin, vatanını kurtarmak için mantık sınırları dışında katlandığı bu hazin yolculuk Türk tarihinin ve savaşlarının en acı olanıdır.

"Kar Bozgunu"; dondurucu soğuklarda kırılan, açlıkla boğuşan ve her şeyin bittiği noktada amansız hastalıkların pençesinde can çekişen Mehmetçiğin dillere destan kahramanlığı ve yürek burkan dramının romanı. Halide Alptekin, Hikmet Çavuşların, Balkanlı Receplerin, Seydaların nezdinde, dağlardan taşlardan yankılanan on binlerce vatan evladının buz tutmuş feryadını taşıyor kor gibi yanan mısralarına. Mehmetçiğin her şart altında irade, cesaret ve disiplininden oluşan karakterini, var olma azmini, inanç ve fedakârlığını anlatan 'Sarıkamış Kar Bozgunu' 

İnternethaber sitesinin kitap hakkında haberi

Hatalar, bir zincir gibi peş peşe gelir. Bu zincir, kapatır yolları; bu zincir, ayaklara pranga olur; Allahuekber'e bağlar on binlerce canı. Şehitler, bu zincirin birer halkasıdır, uzanırlar kilometreler boyunca... Şehitler, bu toprakların asıl sahibi olduklarını haykırırcasına vurulur mühür gibi dağlara. 
Ölümüne itaatin resmi çizilir Köprüköye, Bardıza, Allahuekbere, Sarıkamışa... 

Allahuekber Dağlarına düşen kar kelebeklerinin, soğuktan yanan yüreklerin, aziz şehitlerin hikâyesidir. Allahuekber Dağlarını inleten şehit çığlıklarının sıladaki yankısıdır. Merminin, soğuğun, hastalığın, acının, yardan düşenlerin yâr gönlünde açan yarasıdır." 

Geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan "Sarıkamış Kar Bozgunu" isimli romanın arka kapağında geçen bu satırlar senelerce vefasızlığımızdan fazlasıyla nasibini alan Sarıkamış Şehitleri'nin yaşadıklarının birkaç paragrafla da olsa özetliyor. 
Sarıkamış Harekatı denilince yıllar yılı soğuktan donan askerlerden başka bir şey bilmedik. Son yıllarda yapılan araştırma ve yayınlarla Sarıkamışın üzerindeki kar ve buz kalkmaya ve bir bozgun içinde yaşanan kahramanlıklar, destancı direnişler gün yüzüne çıkmaya başladı. 

Sarıkamış Kar Bozgunu” romanının yazarı Halide Alptekin “Bu roman bir avuç buğdayla yalınayak Allahuekber Dağlarına tırmananların hatırası için yazıldı. -38 derecede her türlü imkansızlığa rağmen itaatlerinden hiçbir şey kaybetmeyen inanç abidesi şehitlerimize bir vefa borcu olarak kaleme alındı diyor. 

Sarıkamışın Halide Alptekin için apayrı bir yeri daha var. O da eğitme adanan bir meslek hayatının ilk adımlarını Sarıkamışta atmış olması. Öğretmen olarak ilk görev yeri olan Sarıkamışa giden Halide Alptekin, “Bu romanla 38 sene sonra Sarıkamışa bir romanla da olsa döndüğüm için mutluyum diyor.” 

Daha önce de satış rekorları kıran ve Çanakkale Savaşlarındaki liseli talebelerin efsanevi yiğitliklerini anlattığı Şehadetname romanının sahibi olan Alptekin, “Kar Bozgunu bir manada Şehadetnamenin önsözüdür. Çünkü Sarıkamışta bu dram yaşanmasaydı Çanakkale olmayabilirdi. Şehadetname yazıldığı için Kar Bozgununu yazmaya kendimi mecbur hissettim.” diyor. 

Sarıkamış Harekatının başlangıcından itibaren gelişen hadiseleri romanında işleyen Alptekin, ilk öğretmenlik yıllarında Sarıkamışlı ihtiyarlardan dinlediği hadiselere de romanında yer vermiş.Romanda soğuğun en tahammül edilmez anlara ulaştığı, imkansızlığın had safhaya çıktığı anlarda dahi Türk askerinin gözünü kırpmadan, yılmadan usanmadan ölümüne bir itaat ile Rusun üzerine yürümesi anlatılıyor. 

Romanın sayfalarında gah Köprüköy'de Ruslarla savaşıyorsunuz, gah Azap'ta düşman kovalıyorsunuz gah Allahuekber Dağlarında soğuğun gök ekini biçer gibi biçtiği şehitlerimizin yanı başında kendinizi buluyorsunuz.

2 5 2