Oksijensiz solunum kaç evreden oluşur?

2
Tüm canlılarda sitoplazmada gerçekleşir. Besinler tam olarak parçalanamaz. Net 2 ATP açığa çıkar. İki aşamada gerçekleşir. Besin monomerleri parçalanır. Canlı ağırlığı azalır.

1) Glikoliz
2) Son Ürün Reaksiyonları

1) Glikoliz (Substrat Düzeyinde Fosforilasyon)

Bu aşamada;
- 2 NADH2 üretilir,
- 2 ATP harcanır,
- 4 ATP sentezlenir,
- 2 ATP net kazanç olur.
teşekkrler :D

Cevaplar

2013-11-05T22:38:27+02:00
3 safhada gerçekleşir 

1.Glikoz
2.krebs
3.ETS(Elektron Taşıma Sistemi
1 1 1
oksijenli değil oksijensiz
:S
sanada canım
En İyi Cevap!
2013-11-05T22:48:09+02:00
 OKSİJENSİZ SOLUNUM(Fermantasyon-Anaerobik solunum) 
*Oksijen kulanılmadan glikozun parçalanarak enerji elde edilmesi olayıdır.
*Oksijensiz solunumda glikoz tam olarak parçalanamadığı için enerjinin büyük birkısmı son ürünlerde kalır(laktik asit veya etil alkol).Enerji verimi düşüktür.
*Bundan dolayı genellikle enerji ihtiyacı az olan canlılarda görülür.*Oksijensiz solunumun tamamı hücrenin sitoplazmasında gerçekleşir.Mitokondri ile bir alakası yoktur.
*Oksijensiz solunum iki evrede gerçekleşir1)Glikoliz2-)Son ürün oluşumu evresi
*ATP sentezlenmesi sadece glikolizde olur.Son ürün evresinin olmasının sebebi ise NAD molekülünü tekrar kullanılabilir hale getirmek ve pürivik asiti ortamdan uzaklaştırmak için.
*Oksijensiz solunumda toplam 4 ,net olarak ise 2 ATP üretilir.*Oksijensiz solunumda sadece substrat düzeyinde fosforilasyon(SDF) ile ATP sentezlenir
*İki çeşit fermantasyon vardır.

1) Glikoliz (Substrat Düzeyinde Fosforilasyon)

Bu aşamada;
- 2 NADH2 üretilir,
- 2 ATP harcanır,
- 4 ATP sentezlenir,
- 2 ATP net kazanç olur. 

2) Son Ürün reaksiyonları

Son ürün reaksiyonlarının amacı indirgenen NAD'ı yükseltgemek, pirüvik asit birikimini önlemek ve glikoliz reaksiyonlarının takrarını sağlamaktır. Etil Alkol Fermantasyonu ve Laktik Asit Fermantasyonu olmak üzere iki çeşit son ürün reaksiyonu vardır.

2.a) Etil Alkol Fermantasyonu

Glikoliz sonucu oluşan 3 karbonlu pirüvik asit, ortama CO2 vererek 2 karbonlu Asetaldehite dönüşür. Asetaldehit glikoliz evresinde oluşan NADH2'lerin hidrojenlerini (H) tutarak etil alkole dönüşür. İndirgenen NAD glikoliz evresinde tekrar kullanılır. Bu fermantasyon sitoplazmada gerçekleşir.

2.b) Laktik Asit Fermantasyonu

3 karbonlu pirüvik asit glikoliz evresinde üretilen NADH2'nin hidrojenlerini (H) tutarak laktik asite dönüşür. Laktik asit kana geçer. Karaciğerde glikoza dönüşür ve karaciğerde glikojen olarak depo edilir. Laktik asitin bir kısmı kana geçtikten sonra pirüvik asite dönüşür ve oksijenli solunumda kullanılır.Laktik asit insanda yorgunluk hissine sebep olur. Bu fermantasyonda etil alkol fermantasyonu gibi sitoplazmada gerçekleşir. 

(tşk edip en iyi seçersen sevinirim)
3 5 3
teşekkrler
bişe deil,cevabı en iyi olarak seçermsn bide tşk edersn sevinirm .
seçtim
yoo hani ?