Cevaplar

2012-11-18T18:19:08+02:00
İbraniler

Kutsal kitaplarda hikâyesi anlatılan Sami asıllı Ortadoğu halkı. İbranilerin kökeni Mezopotamya'dır; göçebe olarak yaşayan bu kavim, aralarındaki en bilgin ve en saygın kişilerce (eski peygamberler) yönetiliyordu. Eski Ahit'e bakılacak olursa, Milattan iki bin yıl kadar önce, onlardan biri, yani İbrahim Peygamber gidip Ken'an Ülkesi'ne (şimdiki Filistin) yerleşti; bunlara nehri aşan anlamına İbranî dendi.

1 5 1
2012-11-18T18:19:17+02:00
  Türkçe Bilgi kAna Sayfa mAnsiklopedi 5Sözlükler ?Haritalar bSorular pResimler BMakaleler :Yorumlar ,Üyeler   Ana Sayfa Ansiklopedi İbraniler İbraniler

Kutsal kitaplarda hikâyesi anlatılan Sami asıllı Ortadoğu halkı. İbranilerin kökeni Mezopotamya'dır; göçebe olarak yaşayan bu kavim, aralarındaki en bilgin ve en saygın kişilerce (eski peygamberler) yönetiliyordu. Eski Ahit'e bakılacak olursa, Milattan iki bin yıl kadar önce, onlardan biri, yani İbrahim Peygamber gidip Ken'an Ülkesi'ne (şimdiki Filistin) yerleşti; bunlara nehri aşan anlamına İbranî dendi.Sonra, Ken'an'da kıtlık başladı. Açlık yüzünden halkın bir kısmı Mıs

ANSİKLOPEDİ   ??K utsal kitaplarda hikâyesi anlatılan Sami asıllı Ortadoğuhalkı. İbranilerin kökeni   Mezopotamya'dır; göçebe olarak yaşayan bu kavim, aralarındaki en bilgin ve en saygın kişilerce (eski peygamberler) yönetiliyordu.   Eski Ahit'e bakılacak olursa, Milattan iki bin yıl kadar önce, onlardan biri, yani İbrahim Peygamber gidip Ken'an Ülkesi'ne (şimdiki   Filistin) yerleşti; bunlara "nehri aşan" anlamına İbranî dendi.

Sonra, Ken'an'da kıtlık başladı. Açlık yüzünden halkın bir kısmı   Mısır'a göç etti, orada köle olarak yaşadı, İbrahim'den sonra İbranilerin başına yine onun oğulları geçti: Yakup ve İshak bunların en ünlüleridir. Yakup bir gece rüyasında tanrı   Yahovaile güreşmiş ve onu yenmişti. Bunun üstüne kendisine "güreşte yenen" anlamına   İsrailadı verildi. Kavmine de   İsrailoğulları dendi.

Sonra Yakup'un oğlu Yusuf Mısır'a gitti ve bir süre sonra kavmini de yanına aldırdı. Ama M.Ö. XIII. yy.da İbranîler, Musa'nın   firavunla olan mücadelesi yüzünden, onun yönetiminde Mısır'dan ayrıldılar. Uzun süre çölde yaşadılar, sonra "Adanmış Ülke" diye adlandırdıkları Filistin'in fethine giriştiler.

Îbranîler Davut ve Süleyman zamanında (M.Ö. X. yy.) zenginliğin ve kudretin doruğuna ulaşmışlardı. Ama, Süleyman ölünce, gerileme dönemi başladı ve krallık iki rakip devlete bölündü: İsrail ve Yahudi Devleti (Yuda). Bu devletler, sırayla   Asurluların,   Babillilerin,   Perslerin ve   Romalıların egemenliğine girdi.    

 

Yorumlar - Lütfen konu (İbraniler) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

Yorum Ekle   TürkçeBilgi'yi Takip Edin!       Turkcebilgi.com ve alt portallarında ve diğer servis sayfalarında yer alan tüm bilgiler, resimler, dokümanlar, haritalar, video görüntüleri ve diğer kaynaklar bilgilendirme ve eğlence amaçlıdır. Sitemizde yer alan bu bilgiler, doğru, güncel ve tam olarak düşünülmemelidir. Hukuki yada tıbbi açıdan yada diğer uzmanlık gerektiren hizmetlerden biri tarafından verilen, danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.

Turkcebilgi.com Sawis Network üyesidir. © MMIV - MMXII (İlgili sayfada aksi belirtilmedikçe) Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yer alan makalelerin, yazıların ve yorumların sorumluluğu yazarlarına aittir.

Ansiklopedi Sözlükler Resimler Müzik Haritalar Makaleler Türkiye Rehberi Istiff Atatürk                         Paylaş                               İletişim        
0