Cevaplar

2012-11-18T19:33:44+02:00

Sağlıklı bir vücut için hem vitaminler hem de mineraller hayati önem taşıyor. Eksiklikleri durumunda ciddi rahatsızlıklara yol açan vitamin ve minerallerin ayrı ayrı işlevleri bulunuyor.

Vücut için gerekli besin maddeleri anıldığında ilk olarak vitaminler akla gelir. Oysa vitaminler ne kadar gerekliyse mineraller de o kadar vazgeçilmezdir. Hatta mineralleri ‘Besinlerin Sinderellası’ olarak tanımlayan Dr. Earl Mindell’a göre vitaminler ne kadar önemli olursa olsunlar mineraller olmadan faydalı değiller. 

Dr. Earl Mindell, en çok bilinen yedi mineralin kalsiyum, iyot, demir, magnezyum, fosfor, selenyum ve çinko olduğunu, vücudun düzenli fonksiyonları için ise gerçekte 18 mineral gerektiğini vurguluyor.Mindell, minerallerin yardımı olmadan vitaminlerin işlev gösteremeyeceğini savunarak, “Vücudunuz bu ikilinin birlikteliğine ihtiyaç duyar” diyor. 


MİNERALLER 

Magnezyum 
Yağların yakılmasına ve enerji üretimine yardımcı olur. 
Depresyonla mücadeleye yardım eder. 
Daha sağlıklı bir kardiyovasküler sistem sağlar ve kalp krizini önlemeye yardımcı olur. 
Dişleri sağlıklı tutar. 
Kalsiyumla birleşerek doğal bir sakinleştirici olarak çalışır. 
Adet öncesi sendromları azaltır. 
Doğal kaynakları: 
Öğütülmemiş tahıllar, incir, badem, fındık, çekirdek, koyu yeşil sebzeler, muz. 

Kalsiyum 
Kemikleri ve dişleri korur, kemik kaybı ve kırılması riskini azaltır. 
Bağırsak kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı olur. 
Uykusuzluğa iyi gelir. 
Sinir sistemine yardımcı olur. 
Doğal kaynakları: 
Süt ve süt ürünleri, tüm peynirler, soya fasulyesi, sardalya, fıstık, ceviz, ayçiçeği çekirdekleri, kuru fasulye, karalâhana, brokoli, yeşil meyve ve sebzeler. 

Demir 
Büyümeye yardım eder. 
Hastalıklara karşı direnci arttırır. 
Bitkinliği engeller. 
Demir yetersizliğine bağlı anemiyi tedavi eder ve önler. 
Doğal kaynakları: 
Karaciğer, kırmızı et, kurutulmuş şeftali, irmik, yumurta sarısı, istiridye, kabuklu yemişler, fasulye, pekmez, kuşkonmaz, yulaf ezmesi. 

Potasyum 
Beyne oksijen göndererek zihinsel faaliyetlerimize yardım eder. 
Vücut atıklarının çıkartılmasında yardımcı olur. 
Kan basıncını azaltmaya yardımcıdır. 
Alerji tedavisinde faydası vardır. 
Doğal kaynakları: 
Turunçgiller, domates, tüm yeşil yapraklı sebzeler, nane yaprakları, ayçekirdeği, muz, patates.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-18T19:33:57+02:00

alıntıdır.......

Kalsiyum Minerali: İnsan vücudu açısından Kalsiyumun önemi, özellikle kemik oluşumu ve diş sağlığı açısından almış olduğu görevleri nedeniyle, çok fazladır. Bu nedenle insan vücudundaki kalsiyumun % 99'u kemiklerde ve dişlerde bulunur. Kalsiyumun, kas büyümesi ve kasların gerginliği, enerji üretimi, kanın pıhtılaşması, sinir iletimi ve kalbin düzenli çalışmasında önemli görevleri vardır. Gebelik ve doğumdan sonra süt yapımında da büyük rolü vardır. Ayrıca kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Kalsiyum Eksikliği: Kalsiyum eksikliğinde, başta kemiklerin ve dişlerin zayıflaması sonucu raşitizm, kemik erimesi ve diş çürümesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Saç ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilir. Ayrıca, eklem ağrıları, kas krampları, egzama, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, sinirlilik, uykusuzluk ve depresyona neden olabilir. Gebelikte ve yeni doğan bebeklerde kalsiyum ihtiyacı daha fazladır. Bu nedenle, özellikle gebelikte ve bebeklerde kalsiyum ihtiyacını karşılamaya özen göstererek kalsiyum eksikliği sonucu oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçilmelidir.

Kalsiyum Fazlalığı ve Zararları: Fazla kalsiyum alınması böbrek taşı ve kireçlenmesi, kas güçsüzlüğü, kemiklerde kireçlenme gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kalsiyum içeren besinler nelerdir? En çok Kalsiyum içeren besinler süt ve peynir, yoğurt gibi süt ürünleridir. Ayrıca, lahana ve nane gibi yeşil sebzelerde, yumurta, incir, badem, fındık, fıstık, tereyağı, pekmez, keçiboynuzu ve balık gibi besin maddelerinde bol miktarda kalsiyum bulunur.

Günlük Kalsiyum İhtiyacı: Normal Yetişkinlerde, Gebelikte, bebeklerde ve çocuklarda değişiklik gösterir. Normal bir yetişkin günde ortalama 1000 mg. Kalsiyum almalıdır. Gebelikte ve 50 yaşın üzerindekilerde bu oran ortalama olarak 1500 mg.'a kadar yükselir. Çocuklarda ise 500 - 600 mg kadar kalsiyum, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

0