Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-18T19:41:26+02:00

Öncelikle ilk defa internetten alışveriş yapacaksanız mutlaka daha önce tanıdık veya arkadaşlarınızın kullandığı ve memnun kaldığı siteleri tercih ediniz. Birkaç tecrübeden sonra anlattığımız noktalara dikkat ederek diğer sitelerden de alışveriş yapabilirsiniz...


İnternetten sipariş yoluyla televizyondan cep telefonuna, giyimden mutfak eşyasına kadar sayısız ürün alınabiliyor. Ancak güvenli sitelerden yapılmayan online ticarette müşteriler mağdur oluyor. Eğer alış veriş yaptığınız site güvenli değilse kredi kartı bilgileriniz başkalarının eline geçebilir.


Uzmanlar internet üzerinden cep telefonu, kitap, giyim eşyası gibi ürün alınırken, dikkat edilecek hususları şöyle sıralıyor:

*İnternet üzerinden alışverişte kesinlikle tanınmış şirketlerden alışveriş yapılması gerekir.

*İnternetten alış veriş yapmadan önce alışveriş yapılacak sanal mağazanın telefonunu, adresini, elektronik posta adresini ve adını tam olarak açık ve net bir şekilde verip vermediğine bakılmalı. Eğer o mağaza güvenilirse bu bilgileri çok açık ve net bir şekilde vermesi lazım. Vermiyorsa gönderilen üründe problem çıkması halinde şikayet merci bulamazsınız.

* Satın almak istediğiniz ürün hakkında, mağaza tarafından detaylı bir açıklama sunulması gerekir. Size gelen ürün, istediğiniz ürün değilse, bunu ispat etmeniz gerekecek. İşte o zaman ürün hakkındaki detaylı açıklamanın fotokopisi imdadınıza yetişecek.

* Mağaza tarafından satın alacağınız ürünün fiyatı ve ek ücretler, vergiler net olarak bildirilmeli. Ürünün toplam fiyatı, teslimat şartları, ödeme koşulları, iptal ve halindeki durumlar mutlaka belirtilmeli.

* Ürünü satın aldıktan sonra size kaç günde ulaşacağı belirtilmeli. Anlaşmalı kargo şirketleri açık olarak yazılı olmalıdır.

* Sanal ortamda kredi kartıyla alışveriş yaptığınız için şifrenizi ve bilgilerinizi vereceksiniz. Onun için kredi kartı şifresini vereceğiniz sayfanın adres çubuğunda https:// olması gerekir. Sondaki s harfi çok önemlidir. Sayfanın yani sayfaya girdiğiniz kişisel bilgileriniz ve kradi kartı bilgilerinizin güvenli olarak iletildiğinin garantisidir...

6 4 6
2012-11-18T19:42:00+02:00
Öncelikle seçtiğimiz ürünü başkalarına tavsiye ederek satacağımızdan dolayı kaliteli bir ürün seçmeliyiz.

Bunun için müşteri gibi düşünmeli ve kendimize aşağıdaki soruları sormalıyız. Kendi verdiğimiz cevapları incelemeli ve bize en uygun ürünü seçmeliyiz.

Kendimize sormamız gereken sorular;

1-  Ürün Kaliteli mi?

Seçtiğimiz ürünün kaliteli olması satışlarınızı arttıracaktır. Seçtiğiniz ürünü imkânınız varsa satın alarak inceleyin. Böylelikle kalitesini anlamış olursunuz. Eğer ürünü satın alma gibi bir imkânınız yoksa araştırma yapın ürün gerçekten kalitelimi öğrenin!

 

2- Ürünün komisyon oranı nedir?

Üründen ne kadar çok komisyon alırsanız satış başına o kadar çok para kazanırsınız. Fiziksel ürünlerde komisyon oranı düşüktür. Bu yüzden dijital ürünleri seçerseniz komisyon oranınız yükselecektir. Benim tavsiyem dijital ürünleri seçin ve %50 komisyondan az olan ürünleri pazarlamayın.

 

3- Ürünün satış sayfası etkileyici mi?

Siz müşterinin dikkatini çekip açılış sayfasına yönlendireceksiniz. Açılış sayfasına gelen müşteri buradan ne kadar etkilenirse dönüşler o kadar olumlu olur. Yani 100 yönlendirmede 1 ürün satabiliyorsanız. Kaliteli ve etkileyici bir açılış sayfası olan bir üründe bunu 3 veya 4 e çıkartabilirsiniz.

  4- Ürününün istatistiklerini neler?

Ürünün popülerliğini, rekabetini, ürünle ilgili yorumları vb istatistikleri inceleyerek analiz edin. Böylelikle ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

5- Ürün sahibi satış ortaklarını destekliyor mu?

Ürünün sahibi size satış yazıları, bannerler, e-mail reklam metni veya web sitesi gibi dosyalar vererek yardımcı olabilir. Ürünün sahibi satış ortaklarına ne kadar yardımcı oluyor inceleyin.

 

6- Ürün sahibi satıştan sonra müşterilerle ilgileniyor mu?

Ürünü sizin referansınızla alan bir müşteri üründen memnun kalmazsa bir daha sizin tavsiye ettiğiniz ürünleri satın almaz. Bu yüzden kaliteli ürünleri tavsiye etmenizi öneririm. Ürün sahibi de ürünü satın alan müşteriye satın alma işleminden sonra ne kadar yardımcı olursa sizin için o kadar iyi olur.

 

  Satış ortaklığı bilgi ve tecrübe gerektiren bir iş bu yüzden ilk zamanlar yanlış ürünleri pazarlarken kendinizi bulabilirsiniz. Ama sakın yılmayın yukarıda ki soruları kendinize sorarak ürün seçiminizi yapın. Unutmayın ki ürün seçimini ne kadar doğru yaparsanız satış oranınız o kadar yüksek olur.

5 4 5