ortopedik engelı olan kişilerin karılaştığı guçlükleri araştırıp gözlemlemeniz çözüm bulmanız gerekmektedir bunun için lütfen daha geniş görsel destekli ve açılayıcı bir yanıt gönderebilcek arkadaş varsa lütfen yazsın performans ödevim olduğu için gelenler çok kısa yınede teşekkur ederim biraz daha uzun yazılı bir yazı gönderirseniz çok sevinirim

1

Cevaplar

2012-11-19T00:06:51+02:00

            Çeşitli nedenlerle bir organını veya fonksiyonunu kaybetmiş ve bütün düzeltmelere rağmen, iskelet, eklem, sinir sistemi ve kaslarından eğitim öğretim hizmetlerinden yararlanamayacak ölçüde sakatlanmış olanlara ortopedik özürlüler denir. Milli Eğitim Bakanlığı  Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde ortopedik yetersizlik iskelet, kas ve eklemlerindeki hastalık, bozukluk ve yetersizlikten dolayı bireyin eğitim performansının ve sosyal uyumunun olumsuz yönde etkilenmesi durumu olarak ifade edilmektedir. Yine bu yönetmelikte süreğen hastalığı olanlar gelişim dönemi içerisinde bireyin sürekli bakım ve tedavi gerektiren hastalığı nedeniyle eğitim performansının ve sosyal uyumunun olumsuz yönde etkilenmesi durumu olarak ifade edilmektedir. 
Amerikan Özürlü Bireylerin Eğitimi Yasası’nda ortopedik yetersizlik, “Çocuğun eğitimsel performansını etkileyen konjentinal (doğuştan) anomaliler, hastalıklar ve diğer faktörlerin neden olduğu yetersizliktir” şeklinde tanımlanmıştır. Aynı yasada süreğen yetersizliği olan çocuklar için “çocuğun eğitim performansını etkileyen çeşitli akut yada kronik hastalıklar nedeni ile sınırlı güce, yaşam süresine ya da harekete sahip olan bireylerdir” tanımı verilmiştir.

Çocuğun eğitsel performansını etkileyen yüzlerce ortopedik ve sağlık yetersizliği ile ilgili durum vardır. Bunlar genel olarak sinir sistemi ile ilgili yetersizlikler, kas-iskelet sistemi ile ilgili yetersizlikler ve sağlık yetersizlikleri olmak üzere üç başlık altında toplanmaktadır.
• Nörolojik sistemle ilgili yetersizlikler ( beyin felci, spina bfida, çocuk felci, çoklu skleroz, omurilik zedelenmesi, travmatik beyin yaralanmaları, ret sendromu )
• Kas-iskelet sistemi ile ilgili yetersizlikler ( kas hastalığı, kol bacak eksikliği, kalça çıkığı, doğuştan şekil bozukluğu, romatoid artrit, ateşli romatizma)
• Sağlık bozuklukları ( epilepsi, astım, şeker hastalığı, kistik fibroriz, orak hücre anemisi, hemofili, kanser, AIDS)

0