Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-11-19T17:03:13+02:00

1- Depresyonu azaltıyor: Klasik müzik, depresyonu yüzde 25 oranında azaltırken, kişi, hoşuna giden herhangi bir müzik türünü dinlediği zamanlarda da aynı etkiyi görüyor.
2- Ciğererin kapasitesi artıyor: Şarkı söylemek ciğerlerin kapasitesini artırıyor.
3- Tansiyonu düşürür: Egzersiz yaparken müzik dinlemek vücuda daha fazla kan pompalatıyor.
4- Bebekleri sakinleştirir: Klasik müzik anne karnındaki bebeğin bile kalp atışlarını düzene sokuyor.
5-Zihni açıyor: Müzik dinlemek zihinsel aktiviteleri güçlendiriyor.
6- Epilepsiyle mücadele ediyor: Epilepsi hastaları, müzik dinlemeyenlere oranla daha az nöbet geçiriyor.
7- Bağışıklığı güçlendiriyor: Şarkı söylemek soğuk algınlığına iyi geliyor.
8- Acıyı azaltır: Müzik terapisi fiziksel acıyı dindiriyor
9- Alzheimera iyi gelir: Alzheimer’a karşı koruyor, iyi uyku sağlıyor.
10- Parkinsonla savaşır: Müzik terapisi parkinsona iyi geliyor.
zararı:
x Bir dedikodudur ki, almış başını gidiyor. Müzik ruhun gıdasıdır yalanını kim nezaman uydurmuş ve bunu uydurma amacı neymiş merak ediyorum. Bir takım kitlelerin gelir kaynağı olduğu içinmidir yoksa müziğin ne olduğunu ve sırlarını bilmedikleri içinmidir bilinmez, her köşe başında bir çalgıcı, ve her adımda bir müzik cihazı ile bu sonsuz tehlikesi olan olgu tarafından ahtapot gibi sarılmış durumdayız.
Oysa müzik ruhun gıdası değil, bedenin morfinidir. Yasal bir uyuşturucudur. Evet ! uyuşturucu. Bu tanım ne fazla nede noksandır. Tıpkı diğer uyuşturucular gibi sakinleştiriyor. Müziği "morfin" olarak nitelememin sebebi uyuşturması değil, uyuştururken izlediği metod'dur.
Yakın zamanda amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, müzik insanı rahatlatıyor ancak insan beyninde paketler halinde saklanmış olan bilgileri siliyor. Yani unutturuyor. İşte bu noktada unutkanlık hastalığına yakalanmış olunuyor. İnsana stres veren düşünceler unutulduğu için stres hali kayboluyor, ancak aynı anda stres veren düşüncelerle beraber ihtiyacımız olan önemli bilgileride unuttuğumuzun farkında bile varmıyoruz.
Yine araştırmacı yazar Ahmet Hulusi'ye göre çalgı aletlerinden çıkan sesler dalgalar halinde insan bedenine yerleşiyor ve insana hiçbir şekilde lazım olmayan alakasız bir elektrik akımını meydana getiriyor. Bu akım hücrelere tembellik ve işlerinde pasifliğe sebep oluyor. Ahmet hulusi bu tezine destek olarak, orta çağda Şamanların yaptığı "ses dalgaları ile büyü" sistemine dikkat çekiyor. O dönemde yaygın olan bu büyü sitilinde amaç istenilen kişi veya kişilere zarar verici ses dalgalarıyla etki etmek ve onları sorunlu hale getirmekti.
Yine Hz. Mevlâna Celalettin Rumi şöyle buyurmuş müzik hususunda; "Müziğin altında yatan sırrı açıklasaydım, dünya alt üst olurdu"
Yakın zamanda özellikle ingilizce olan birçok şarkıyı bilgisayar ortamında tersten çaldırdıklarında içinde birçok şeytanı övücü anlatımlar görüldü. O şarkı sözlerini yazanların bile çok şaşırdığı bu durum uzun süre tartışıldı.
Aynı şekilde islam dininde müziğin şiddetle haram kılınmış olmasıda asla tesadüf değildir. Dört mezhebin imamları bu konuda şek ve şüphe bırakmadan icma koymuş ve sakınılmasını istemişlerdir.
Ve mevcut bir kıssada müzik, şeytanın dünyaya gelmeden önce Allahtan c.c istediği on şeyden biri olduğuda aşikardır.
Uzun lafın kısası dostlar, müzik dinleyen ve müzik yapanların durup birdaha düşünmeleri gerek. Mantığınıza uymuyor olabilir ama mantığın menfaat gözettiğini asla unutmayın. Kendinize dikkat ediniz. Selametle ves'selam

9 4 9
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-19T17:04:27+02:00

Müziğin Zararları

Yüksek Sesli Müziğin Zararları


Müzik bir taraftan, depresyon, panik atak, Parkinson, Alzheimer, epilepsi, stres, otizm, madde bağımlılığı gibi pek çok psikiyatrik ve nörolojik hastalıkta, doğum ve kansere bağlı ağrılarda, beyin travmalarında ve bir çok organik rahatsızlığın tedavisinde başarı ile uygulanırken, diğer taraftan uygun olmayan şartlarda dinlenen müzik bir çok rahatsızlığa ve hastalığa davetiye de çıkarabilmektedir.

Yüksek sesli müziğin etkileri

Yüksek sesle dinlenen müziğin sağlığımız üzerine olumsuz etkileri olduğu eskiden beri bilinir Bunların başında işitmede azalma, kulak ağrısı, kulak çınlaması, yorgunluk, sinirlilik, uyku bozuklukları gibi kulak ve sinir sistemini ilgilendiren yakınmalar gelir Araştırmalar, bir çok kere 85 desibelden yüksek seslerin 8 saatten fazla dinlenmesinin kalıcı sağırlığa neden olabileceğini ortaya koymuştur Dinleyiciler, rock müzik konserlerinde 105 desibelden daha yüksek seslere maruz kalırlar

Laboratuar deneylerinde de, yüksek volümlü hard rock müziğin bazı bitkilerin ölümüne neden olduğu, buna karşılık yumuşak klasik müziğin ise aksine bitkilerin büyümelerini hızlandırdığı gösterilmiştir

 

Müziğin Faydaları Nelerdir ?

Antik Yunan, Osmanlı ve Amerikan yerlilerinin sıklıkla kullandığı bir tedavi yöntemi olan müziğin insan sağlığına 10 faydasını uzmanlar şöyle sıraladı:

 

1- Depresyonu azaltıyor: Klasik müzik, depresyonu yüzde 25 oranında azaltırken, kişi, hoşuna giden herhangi bir müzik türünü dinlediği zamanlarda da aynı etkiyi görüyor.

 

 

2- Ciğerlerin kapasitesi artıyor: Şarkı söylemek ciğerlerin kapasitesini artırıyor.

 

3- Tansiyonu düşürür: Egzersiz yaparken müzik dinlemek vücuda daha fazla kan pompalatıyor.

 

4- Bebekleri sakinleştirir: Klasik müzik anne karnındaki bebeğin bile kalp atışlarını düzene sokuyor.

 

5-Zihni açıyor: Müzik dinlemek zihinsel aktiviteleri güçlendiriyor.

 

6- Epilepsiyle mücadele ediyor: Epilepsi hastaları, müzik dinlemeyenlere oranla daha az nöbet geçiriyor.

 

7- Bağışıklığı güçlendiriyor: Şarkı söylemek soğuk algınlığına iyi geliyor.

 

8- Acıyı azaltır: Müzik terapisi fiziksel acıyı dindiriyor.

 

9- Alzheimera iyi gelir: Alzheimer’a karşı koruyor, iyi uyku sağlıyor.

 

10- Parkinsonla savaşır: Müzik terapisi parkinsona iyi geliyor.

 

  alıntıdır.

 

3 5 3